avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate leonida

Activitate leonida

Discuție Dilema
Buna ziua, am o intrebare, este vorba de un teren pt constructii la care impreuna cu alti proprietari am facut o modificare puz care ni s-a aprobat cu conditia de a face si de a dona un teren primariei pentru folosinta drum, acest drum fiind jumatate eu si jumatate vecinul, eu am donat primul partea mea de drum deoarece doream sa fac dezmembrarea terenului, atunci topometrista a facut tot ce este necesar: ridicare topo, avizari de la cadastru, primarie etc, dezmembrarea a fost aprobata, dupa aceea am facut toate demersurile necesare si am depus documentatia pt donarea drumului, acesta a fost hotarat si accepta, deasemenea am primit si raspuns ca se accepta si totul este in regula, eu am inceput sa vand, toate bune si frumoase pana vecinii s-au dus sa doneze si ei, acestia au fost refuzati, unul din cumparatori a inceput demersurile pt a I se da autorizatie de constructie, I s-au dat toate avizele in afara de cel de circulatii, unde I se cere sa mai doneze un metru pt a I se da acest aviz, ce pot face in aceasta situatie, orice ajutor este binevenit, ce pot face eu acum dupa ce am vandut si li se cere acestora inca un metru, cu cei de la avize ce ar trebui sa fac?
multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
La grila lui cataleya-A
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
1.a
2.b, c
Dupa mine a si c
Multumesc de raspuns, aveti dreptate am prostul obicei de a complica lucrurile, mi s-a mai zis asta.
Buna ziua,
o persoana se casatoreste si impreuna cu sotul ei cumpara un apartament, mentionez ca asta se intampla in anul 1987, acum 15 ani au divortat dar nu au facut partaj, sotul a ramas in acel apartament, sotia a plecat din tara si dupa divort a revenit la numele purtat anterior, dupa un timp sa recasatorit si a luat numele actualui sot, a divortat din nou si a revenit la numele purtat la nastere, dar aceasta nu si-a schimbat insa actualul pasaport cu numele purtat la nastere, problema este urmatoarea, aceasta vrea sa cumpere apartamentul care la avut impreuna cu primul sot dar sa fie trecut numele purtat la nastere, in primul rand aceasta este proprietara pe acea jumatate de apartament si daca da cum ar trebui sa procedeze si in al doilea rand cum poate schimba numele din acel contract, si in al treilea rand cum poate aceasta sa fie trecuta cu numele purtat la nastere daca pe pasaport este cu numele celui de-al doilea sot, poate aceasta sa mearga la notar cu ambele divorturi in care se specifica ca revine la numele purtat anterior?
Răspuns la discuția Speta amanare cauza
Multumesc de raspuns, in legatura cu continuitatea completului de judecata, instanta ne-a pus in vedere la ultimul termen de judecata ca la termenul urmator va fi un alt complet de judecata, asta fiind inainte de vacanta judecatoreasca, in ceea ce priveste angajarea unui aparator, intimatul vrea sa invoce lipsa veniturilor, acesta nu lucreaza, chiar eventual sa depuna o cerere la barou pentru a I se da un avocat din oficiu, cerere depusa cu nr de inregistrare si depusa odata cu cererea de amanare.
Răspuns la discuția Speta amanare cauza
multumesc de raspuns, referitor la nedepunerea acelor inscrisuri in dublu exemplar, intimatul a cerut instantei sa i se trimita de catre reclamant inscrisurile iar instanta a aprobat dandu-i acestuia un termen si totodata amanarea cauzei pana ce acesta i-si indeplineste obligatia, acesta in final a trimis respectivele inscrisuri, eu fac referire acum la cum poate intimatul sa amane urmatorul termen de judecata? si daca din experienta dvoastra credeti ca instanta va accepta aceasta amanare pe motiv de angajare avocat?
Buna ziua,
speta este despre un apel pentru schimbarea programului de vizitare a minorului , X este reclamantul si Y este intimatul, au fost pana acum doua infatisari, intruna s-au luat cunostinta de motivele de apel si intampinare si s-a acordat un nou termen, in a doua infatisare Y a cerut amanare pentru a lua cunostinta de inscrisurile depuse la dosar, deoarece X a depus inscrisurile intr-un singur exemplar, intrebarea este ce poate face Y pentru a amana cauza la urmatorul termen, Y nu este in tara, poate cere o amanare pentru angajarea unui aparator? sau orice sfat este binevenit,
va multumesc anticipat!
Dupa mine b