avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate Nykey

Activitate Nykey

Inteleg, insa banii sunt momentan o problema apasatoare deoarece plecarea mea din tara a consumat, si consuma in continuare mult pana la gasirea locului de munca. Ideea este ca voi putea redacta eu aceasta cerere destul de pertinent in afara faptului ca nu cunosc daca trebuie invocat un anume articol, paragraf dintr-un cod civil sau penal pentru a cere acea revizuire. Daca imi poate spune cineva acest lucru ar fi ideal si daca mi-ar indica acel articol si cod. Va multumesc
dar eu nu sunt in tara, tatal meu are imputernicire... cum trebuie sa se adreseze ca imputernicit? Imi poate posta cineva o schita in care sa modific eu doar continutul cu faptele exacte ale cazului meu... cineva mai experimentat. Va multumesc mult de tot
Buna ziua,

Am avut un incident in urma cu aproximativ 7 luni si recent am primit instiintarea cum ca ar fi inceput urmarirea penala impotriva invinuitului dar specifica in acea adresa faptul ca loviturile au necesitat 8-9 zile ingrijiri medicale ceea ce nu este adevarat deoarece eu am avut 14-15 zile. Ideea este ca CML este scris fata-verso iar pe fata sunt cele 8-9 zile initiale si pe verso prelungirea pana la 14-15 zile. Nu stiu cum sau de ce dar se pare ca procuroarea a omis zilele de pe verso. As avea nevoie de un model sa ma adresez procuroarei pentru revizuirea dosarului (CML) sa imi actualizeze datele corect in dosar numai ca eu sunt plecat din tara si am lasat imputernicire tatalui meu sa ma reprezinte la politie/parchet/instanta . Cum pot formula aceasta adresa in numele imputernicitului? Va multumesc anticipat

O zi buna
Răspuns la discuția detalii plangere penala
Da... am fost Luni 26.09.2011 la infatisare, si am cerut acea adeverinta de prezenta si judecatorul mi-a spus sa ii dau cererea/adeverinta si el mi-o semneaza dar eu nu aveam nicio astfel de cerere scrisa deja pentru ca nu cunosc formularea ei.... asa ca daca imi poate da cineva o schita a acestei cereri sa pot merge cu ea de acasa la urmatoarea infatisare...

Inca o intrebare... un martor de 17 ani (face 18 ani in octombrie-noiembrie) este citat... trebuie sa fie insotit de unul din parinti sau dupa varsta de 14 ani poate da declaratii in tribunal singur?

Multumesc
Răspuns la discuția detalii plangere penala
Multumesc mult, m-au ajutat enorm raspunsurile voastre, in special cele ale lui r.gabi.

Eu luni (26.09.2011) am termen la tribunal pentru contestatia amenzii luate (pe nedrept) la scandalul cu pricina si dar de la primul termen nu am mai primit nicio citatie, doar ca am fost anuntat verbal de catre judecator pe ce data sa ma prezint in viitor iar la serviciu am intalnit cateva probleme (de credibilitate se pare.... exista persoane care au impresia ca nu ma voi duce la tribunal) iar pentru asta as dorii o dovada. Am inteles ca pot merge cu o "CERERE DE PREZENTA" in alb la tribunal si grefierul/judecatorul imi va completa si semna acea cerere dupa care merg la arhiva tribunalului sa primesc stampila si o pot prezenta la serviciu sa atest ca in data de (poate si ora) am fost cu un caz pe rol la tribunal.

Cunoaste cineva acest aspect? Habar nu am cum ar trebuii sa arate o astfel de cerere si nu am reusit sa gasesc nimic pe internet. Daca ma poate ajuta cineva si cu o schita la aceasta 'CERERE DE PREZENTA' as fi profund recunoscator.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția detalii plangere penala
r.gabi a scris:

In afara celor aratate de dl.avocat , mai puteti sa reveneniti cu o noua cerere la care atasati copie de certificatul medico-legal.
Corespondenta cu oprganele de urmarire penala este recomandabil sa fie facuta cu expediere expres si confirmare de primire


Multumesc mult pentru raspunsuri... au fost cele sperate :). Imi poate schita cineva o copie a unei noi cereri la care sa atasez si certificatul medico-legal? Presupun ca acea cerere este una de a-mi primii certificatul uitat si nu o noua (sau defapt ar fi aceeasi) plangere penala, nu?

Multumesc inca o data !
Pe scurt: am formulat o plangere penala si am trimis-o prin scrisoare recomandata catre politie dar nu am trimis odata cu plangerea si o copie a certificatului medico-legal, dar este mentionat in plangere acel certificat cu data si nr. Se poate trimite ulterior? Ce se poate intampla daca nu l-am trimis odata cu plangerea si ce pot sa fac? Va multumesc anticipat
Dupa ce am fost lovit cu sticla in cap de unul dintre ei (stiu exact cine, l-am vazut cand a dat) m-am ridicat si am vrut sa ies din local dar am inceput sa primesc lovituri din toate partile de la 3 persoane dintre care unul era acelasi care imi daduse anterior cu sticla in cap si alti 2 care ii cunosc si la fata si le-am aflat si numele intre timp. Ceilalti dintre ei (fiind cam 7-8, posibil 9 la numar) au lovit pe alti 2 dintre prietenii mei si ceilalti 2 care au fost cu noi au reusit sa se strecoare inainte sa primeasca lovituri.

Stiu sigur ca doar cel care mi-a dat cu sticla in cap are certificat IML cu 8-9 zile ingrijiri medicale si are in el: o taietura unde a fost cusut cu 2-3 fire pe partea interioara a mainii, undeva langa palma si tot in aceasi zona cateva taieturi mici (intepaturi) + o vanataie pe una dintre maini in partea superioara acolo unde eu l-am prins si l-am strans cand am vazut ca vrea sa dea in mine inainte sa ma doboare jos si sa-mi dea cu sticla si atat. Certificatul nu este fals, acele taieturi existau pt ca ulterior m-am interesat si la spitalul de urgenta unde a fost pt suturarea ranii dar 100% a suferit acele rani in momentul cand sticla s-a spart in capul meu si mana lui din inertie s-a dus inspre cioburi pentru ca el m-a lovit cu fundul sticlei, tinand-o de gatul sticlei.

Eu am luat la cunostinta amenda in data de 23.07 deci sunt in termen (pana pe data de 7 august am inteles, dar fiind duminica se prelungeste pana pe 8 aug adica luni) iar maine sau poimaine as vrea sa trimit contestatia la amenda dar nu sunt sigur daca pt contestatie am nevoie de un avocat sa ma reprezinte (din pacate banii sunt o problema... si as vrea sa incerc sa reduc cheltuielile la maximum).

Contestatia o depun la sectia de politie din comuna unde s-a intamplat incidentul sau la Judecatorie/Parchetul din orasul la care este arondata comuna? Am emotii mari privind agentii din postul de politie al comunei, tatal celui care m-a lovit avand o functie destul de importanta in primarie deci destul de influent in zona aceea.
Am primit o amenda contraventionala, ulterior incidentului relatat in topicul www.avocatnet.ro/content/for...

Pana in acest moment 4 din cele 5 persoane care am fost au primit procesele verbale prin posta sau in cazul meu adusa de doi agenti de politie la usa, iar din unele informatii neoficiale am inteles ca nimeni din grupul celalalt nu ar fi primit... decat noi dar asta nu este o informatie 100% sigura.

Am fost incadrati conform Art. 3, pct. 24, Lg. 61/1991 "provocarea ori participarea efectiva la scandal, in locuri sau localuri publice" si sanctionati conform Art. 4, Alin. 1, Lit. b, Lg. 61/1991 "cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevazute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) si 28)", in cazul nostru suma amenzii fiind 500 RON fiecare.

Noi, in niciun caz nu am provocat acel scandal iar participarea efectiva este discutabila... am participat dar cam fortati de circumstante... sa ma exprim asa.

Eu doresc sa contest aceasta amenda, si probabil si celelalte persoane care au primit si as dorii cateva pareri/sfaturi in legatura cu procedura contestarii, cum vor decurge lucrurile si care sunt pasii, daca se poate si un model bun pentru contestatie.

Sunt disponibil sa dau si alte detalii care le-as fi putut omite si se considera importante.

Va multumesc anticipat

LATER EDIT:

Pentru mine personal este foarte importanta aceasta contestatie, deoarece doresc sa formulez si plangere penala, cel putin impotriva celui care m-a lovit cu sticla in cap daca nu impotriva tuturor din grupul lor care m-au lovit iar necontestarea acestei amenzi ar fi ca si cum as accepta savarsirea faptei, lucru neadevarat.

Eu nu am mai avut niciodata probleme de acest gen, amenzi si tribunale si de aceea cer sfaturi pana si pentru o contestatie. Am nevoie de avocat sa ma reprezinte si in cazul contestatiei sau doar la plangerea penala?
Cam asa arata CML:

- pe regiunea P dr. lateral plaga contuza de 1,5/0,5 cm suturata pe rulou de tifon oblic verticala
- pe reg. F stg. spre lateral la limita cu zona paroasa tumefiere violacee palida de 4/4 cm
- cervical posterior paramedian dr. 2 exc. rosii brune filiforme oblic verticale de 1 si 2,5 cm
- pe reg. occipital sup. in dr. tumef. rosie punctata de 3/3 cm cu 2 exc. rosii brune de cca. 0,5/0,2 cm filiforme
- retroarticular stg. exc. cu crusta bruna de 0,5/0,5 cm pe fond rosu congestionat de 3/2 cm
- deasupra cotului dr tumefiere rosie violacee de cca 3/2 cm
- pe fata ant. antebrat dr. in 1/3 mijlocie echim. rosie violacee de 3/2 cm
- scapular sup. in dr. echim. rosie violacee de 2/2 cm
- in lomba stg exc rosie bruna discontinua de 6/2 cm

Numitul X prezinta leziuni traumatice are s-au putut produce prin lovire cu corp dur si zgariere.
Leziunile pot data din xx.07.2011
Necesita de la producere 8-9 (opt-noua) zile ingrijiri medicale.
Leziunile NU AU pus in primejdie viata victimei.

Din acest CML lipsesc 2 lovituri de pe picior care le-am resimtit abia ziua urmatoare si s-au transformat in 2 vanatai de toata frumusetea, o lovitura la incheietura mainii drepte si alte 2 taieturi mici in cap deasupra si sub taietura principala care a fost cusuta + o lovitura la umarul drept care a iesit la radiografie "ceva" dupa cum s-au exprimat doctorii nostrii cei buni dar nu s-a format vanataie si nu a fost trecuta pe CML si chiar trebuia.........