avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate luculica

Activitate luculica

Răspuns la discuția Acte necesare export
Toate aceste acte sunt necesare pentru exportul in UE? Dar pentru exportul in Asia, acelesi documente sunt necesare?
Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru exportul de cherestea in UE, dar si in afara UE. Mentionez ca sunt producator direct, nu intermediar. Ambalajul este unul standard? Materialul din care este facut ambalajul trebuie sa fie unul special? Va multumesc.
Lucrez privat la o firma romana cu capital strain (patronul este in Germania),iar angajatorul de aici mi-a motivat faptul ca nu imi majoreaza salariul ca este criza. Ma gandesc sa intrerup serviciul si sa stau in concediu de ingrijire a copilului pana acesta implineste 2 ani, daca nu exista nici o baza legala in ceea ce priveste majorarea salariului. Va multumesc.
M-am intors la serviciu inainte de terminarea concediului de ingrijire a copilului si mi-au facut incadrarea cu acelasi salariu pe care l-am avut inainte de a naste. (august 2008). Mentionez ca angajatii de la firma unde lucrez au beneficiat de majorarea salariului in februarie 2009. Exista legal sa nu imi majoreze si mie salariul? Mentionez ca inainte de a incepe serviciul m-au tot solicitat sa ma intorc deoarece nu au angajat pe nimeni in locul meu si nu se descurcau. Va multumesc
Buna ziua. Sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la 2 ani (copilu are 1an si 2 luni) si vreau sa stiu daca in aceasta perioada nasc din nou, mai beneficiez inca o data de indemnizatia de crestere a copilului sau trebuie sa lucrez un an si abia apoi sa mai avem un copil. Acest concediu se considera sau nu vechime pe cartea de munca?
Va multumesc.
Buna seara. Am depus actele pentru recalcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani si am primit banii, dar mai putin decat imi calculasem eu cu 42,00 lei pe luna. Unde as putea sa ma interesez pentru lamuriri si, este oare posibil sa fie vreo greseala, si in acest caz sa se recalculeze sau ramane asa "batut in cuie"? Va multumesc.
As dori sa stiu daca ma intorc la serviciu inainte de a implini copilul 2 ani, iar dupa un timp ma razgandesc, mai pot reintra in concediu de ingrijire a copilului pana acesta implineste 2 ani? Va multumesc