avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Acte necesare export
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Acte necesare export

Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru exportul de cherestea in UE, dar si in afara UE. Mentionez ca sunt producator direct, nu intermediar. Ambalajul este unul standard? Materialul din care este facut ambalajul trebuie sa fie unul special? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: luculica , utilizator 13:53, 24 August 2011
Factura comerciala daca exportul se face cu incasare de valuta;
Factura proforma daca exportul nu se face cu incasare de valuta;
Specificatie a facturii;
Declaratie de origine a marfii sau certificat EUR1;
Cerere catre vama daca exportul nu se face cu incasare valutara (ex: mostre);
Certificatul de inmatriculare si codul fiscal al societatii comerciale;
Certificate de calitate;
Licente de export - Ministerul Industriilor si Comertului;
Toate aceste acte sunt necesare pentru exportul in UE? Dar pentru exportul in Asia, acelesi documente sunt necesare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare export suc ue. eugenborza eugenborza Buna ziua. Ce documente am nevoie pentru a face export in tarile UE al unui produs (suc de rosii, produs in Romania). (vezi toată discuția)
Import china Claudiu Dinu Claudiu Dinu Buna ziua. As dori un sfat cu privire la importul de usturoi, ciuperci si alte produse de acest gen din China, sau daca ma puteti indruma unde sa ma interesez ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare danuuu danuuu Doresc sa aduc produse de curatenie din Spania pentru a fii vandute in romania si as dorii sa stiu care sun autorizatiile sau ce trebuie sa fac ca sa fiu in ... (vezi toată discuția)