Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Acte necesare export
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Acte necesare export

Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru exportul de cherestea in UE, dar si in afara UE. Mentionez ca sunt producator direct, nu intermediar. Ambalajul este unul standard? Materialul din care este facut ambalajul trebuie sa fie unul special? Va multumesc.
Factura comerciala daca exportul se face cu incasare de valuta;
Factura proforma daca exportul nu se face cu incasare de valuta;
Specificatie a facturii;
Declaratie de origine a marfii sau certificat EUR1;
Cerere catre vama daca exportul nu se face cu incasare valutara (ex: mostre);
Certificatul de inmatriculare si codul fiscal al societatii comerciale;
Certificate de calitate;
Licente de export - Ministerul Industriilor si Comertului;
Toate aceste acte sunt necesare pentru exportul in UE? Dar pentru exportul in Asia, acelesi documente sunt necesare?