avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate alina_28

Activitate alina_28

Mama mea are contract de munca in strainatate si plateste acolo asigurarile de sanatate si cele sociale- pensia ..ce ar trebui sa faca; sa le intrerupa pe cele de aici ( aici are ctr direct cu cnsas si cas). Si din cate am inteles daca lucrezi in afara ( mama e in italia) cu ctr de munca ....si se adauga si anii respectivi la calcualrea pensiei; e adevarat ? Multumesc si multusesc si ptr lamuririle la Conventia civila. In ctr civil de prestari servici mentioneaza la un articol cu salariul meu si ca 16% merge la bugetul de stat. Acum eu cum anunt la somaj nu care cumva sa trebuiasca sa platesc din urma nu stiu ce la somaj ...sa nu am anuntat ca am venituri suplimentare. Inca o data multumesc anticipat ;)
am o nelamurire. eu sunt in somaj insa mi-am gasit ceva de lucru dar angajatorul doreste sa se faca o conventie civila. cu ce ma afecteaza pe mine la somaj. ce anume ma obliga legea sa fac pentru a fi in regula si la somaj si cu acea convetie civila? multumesc.
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
buna seara ,
eram datoare cu un raspuns ...asha ca iata-ma`s :D. Pana la urma s-a rezolvat problema mea, dar numai dupa ce le-am spus ca in conditiile in care salariul nu mi lau dat, preaviz nu, concediu nu, nu cred ca sunt in masura sa imi ceara banii pe lipsa din gestiune. Le-am solicitat documentele ce trebuie sa semnez pentru a ma consulta cu un avocat, eu nu voi semna nimik fara sfatul unui avocat. Nu stiu daca a tinut, dar pana la urma s-a rezolvat, cei 3 contabili si o jurista au gasit calea "legala" sa nu se ajunga la reclamatii pe la ITM, plangeri pe la politie etc. S-a hotarat ca eu sa semnez ca si cum mi-as fi luat salariul, cu preavizul si concediul aferent, iar lipsa mea din gestiune (valoric) s/a trecut cu vederea doar prin procesul verbal de la inventariere (pe care a trebuit sa il semnez ) prin care, la pct 2. se mentioneaza ca eu nu am cunostinta de plusuri sau minusuri. Multumesc pentru sgaturi! ;):worthy:
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
am si eu o problema. tocmai s-a desfiintat societatea la care lucrez , era un magazin, iar la inventar m-au scos lipsa cu 2000 lei, acum "domnii" patroni sustin ca trebuie sa le dau intai banii si dupa aia sa imi de-a dansii salariul, mentionez ca salariul nu l-am primit pe 2 luni martie si aprilie. Acum eu nu stiu ce sa fac. Mi-e teama ca le-oi da si banii si nici salariul nu-l mai vad(ptr ca ii cred in stare) si voi fi pagubita de 2 ori. Cat despre contractul de munca, au voie sa il inchida cu vreun art. din codul muncii, in asha fel incat eu sa nu beneficiez de somaj? Mai ales ca postul meu s-a desfiintat.Eu demisia nu o semnez. Eu solicit somaj. Carei institutii trebuie sa ma adresez pentru o eventuala reclamatie? Ajutati-ma si pe mine ca nu stiu, e prima data cand patesc asha ceva! :(