avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Activitate angels

Activitate angels

imi cer mii de scuze ... nu aceata a fost intentia .nu stiam daca intrebarea mea a fpost pusa pe topicul bun .. inca o data imi cer scuze pentru deranjul creat . mii de scuze !
Buna seara!
Sunt in somaj de 6 luni de zile .Am gasit un nou loc de munca dar mi-sa spus ca mi-se va face contract de munca pe durata determinta (de proba) . Intrebarea mea este urmatoarea : pe durata contractului de munca determinat pot suspenda somajul urmand ca daca din varii motive (ale angajatorului sau a mea) nu continui activitatea la noul loc de munca imi pot relua somajul in continuare sau il pierd ?
Ce pot sa fac sa nu pierd somajul in caz ca nu imi pot continua activitate dupca cele trei luni de proba cu CM pe durata determinata ?
Multumesc anticipat,
Buna seara!
Sunt in somaj de 6 luni de zile .Am gasit un nou loc de munca dar mi-sa spus ca mi-se va face contract de munca pe durata determinta (de proba) . Intrebarea mea este urmatoarea : pe durata contractului de munca determinat pot suspenda somajul urmand ca daca din varii motive (ale angajatorului sau a mea) nu continui activitatea la noul loc de munca imi pot relua somajul in continuare sau il pierd ?
Ce pot sa fac sa nu pierd somajul in caz ca nu imi pot continua activitate dupca cele trei luni de proba cu CM pe durata determinata ?
Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția drept la somaj
buna ziua !
fiul meu anul trecut a fost angajat pe o perioada de 6 luni cu carte de munca dar din cauza scolii (el fiind in anul trecut in cls a- 12 - seral) a fost nevoit sa isi faca lichidarea .intrebarea mea este urmatoarea ... are dreptul la somaj ? daca da ce trebuie sa faca pentru a putea beneficia de acest drept ?
multumesc frumos !
Răspuns la discuția drept somaj - dupa somaj
adelaida_07 a scris:

Trebuie sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 pentru a beneficia de somaj iar desfacerea CIM sa fie din motive neimputabile salariatului. Nu conteaza cate luni lucrati dupa terminarea somajului daca indepliniti conditiile aratate amterior



buna ziua,

in mare , situatia mea este asemanatoare cu cea a lui sunny2306 - am lucrat intr-o institutie bancara iar dupa 6 ani sau facut restructurari de posturi si sunt in somaj din 2.12.2008 .
am gasit un nou loc de munca si urmeaza sa fiu reangajata . in cazul in care din anumite motive nu imi pot continua activitatea la acel loc de munca pot solicita reintrarea in somaj ? daca da ,in ce conditii .ati spus ca pentru a beneficia de indemnizatia de somaj (dupa o noua angajare) trebuie a am lucrate cel putin 12 luni (un an) in ultimile 24 luni( doi ani) .intrebarea mea este urmatoarea ..." se considera un an (12 luni lucratoare ) la noul loc de munca sau 12 luni ( in ultimii doi ani inclusiv anul premergator somajului respectiv 2008 ...? si care ar fi indemnizatia d somaj pe care as primi-o in aceste conditii ?

multumesc anticipat ,