avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Diana C.

Activitate Diana C.

Buna ziua!
Imi cer scuze daca postez in sectiunea gresita si rog administratorul forum-ului sa imi redirectioneze postarea, daca se poate! Multumesc!
Mama mea este farmacist si a contribuit la stat 35 de ani ( atat are vechime ). Detine propria societate comerciala, la care este administrator si asociat unic. Ea vrea sa intre in somaj un an de zile, deoarece este intr-o criza financiara in acest moment si apoi se va putea pensiona anticipat ( nu are varsta ).
Intrebarea este urmatoarea: daca intra in somaj in urma inchiderii contractului de munca la initiativa angajatorului ( societatea ei ), ea isi mai pastreaza dreptul de a semna actele societatii ( bilant etc ), in calitatea sa de administrator, calitate primita prin actul constitutiv al societatii sau trebuie sa delege aceasta raspundere unei alte persoane? Totodata, ea mai poate in perioada de somaj, tot in calitatea de asociat si administrator, sa mai stea in incinta punctului de lucru, pe timpul programului, pentru a supraveghea activitatea etc?
Inca o intrebare legata de pensionare. Desi are vechimea necesara, nu are varsta ceruta conform ultimei ordonante. A inteles de la cineva ca daca se va pensiona, nu va mai avea dreptul sa aiba calitatea de administrator si asociat in societatea ei. Asa este?
Va multumesc mult si astept un raspuns!
Buna ziua!

Imi cer scuze daca s-a mai tratat acest subiect pe forum si eu reiau discutia acum. Sunt administrator la un S.R.L. si tocmai am fost sunata de Societatea Romana de Radiodifuziune pentru a mi se aduce la cunostiinta ca am de platit 120 lei taxa de radio pentru anul 2009. Din cate stiu , exista o hotarare a ICCJ din aprilie 2009, publicata si in Monitorul Oficial, prin care s-a anulat definitiv acesta taxa pentru firme. Intrebarea mea este daca trebuie sa mai platesc sau nu acesta taxa? Va multumesc.
Multumesc mult!
Buna ziua!

Sunt asociat la un s.r.l. care are de la infiintare contul bancar deschis la Banc post.
As dori sa il inchid si sa deschid altul la Unicredit Tiriac Bank pentru ca sunt cosmisioanele mai mici. Trebuie in acest caz sa schimb cumva actele la Registrul Comertului? Multumesc mult!
Răspuns la discuția Somaj vs. post de administrator
Indicatorul pe acest an este de 500 de lei. El realizeaza venituri din chirii de 240 lei pe an. Asadar se incadreaza sub indicatorul social de referinta.
Răspuns la discuția Somaj vs. post de administrator
Multumesc!

Venituri din ce anume? Se iau in considerare dividentele? Nu cred ca a primit dividente pana acum, iar venituri suplimentare fatza de salariul lui de baza sunt in val de 240 lei anual, din inchirierea unei camere, proprietate personala, catre firma la care este administrator.
Buna ziua!

Problema la care doresc un raspuns priveste un S.R.L. care momentan are 2 angajati, dintre care unul figureaza in actul constitutiv al societatii ca fiind administrator, dar care are bagata cartea de munca de 2 ani pe incadrarea mecanic. De cand cu criza financiara, afacerea nu a mai mers atat de bine ca si in trecut. As dori sa stiu daca acea persoana poate fi data afara de pe postul de mecanic pentru a primi somaj de la stat,dar sa continue sa activeze in cadrul firmei ca adminstrator, fara insa a-si mai baga cartea de munca cat timp va primi somaj. Nu imi este clar daca acest lucru este posibil si nu as dori sa i dau un raspuns gresit pt ca sunt multe controale de la ITM, Fisc etc. Astept un raspuns! Multumesc mult!
Am inteles...multumesc mult! Insa am ramas cu o nelamurire! Sa zicem ca de acum inainte ma incadrez in forfetar! Eu voi plati pt 2009 doar pt 8 luni sau pt toate cele 12?
Buna ziua!

Sunt asociat in cadrul unei firme a carei cifra de afaceri pe anul 2008 se incadreaza in acei 500 euro care trebuie platiti anual la stat. In luna aprilie am platit impozit pe profit de peste 500 lei. As dori sa stiu daca aceasta suma se scade din cei 500 euro. In cazul in care nu se scade, impozitul forfetar se plateste doar pe cele 8 luni ramase din an sau pe toate cele 12 luni ? ( am citit pe diferite pagini de internet ca pe anul 2009 se vor plati cel putin 1467 lei,urmand ca din 2010 sa se plateasca suma totala de 2200 lei ). Astept un raspuns! Multumesc anticipat!