avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1932 soluții astăzi
Forum Activitate biosen

Activitate biosen

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati prin a-mi confirma ce plati trebuie sa faca un pensionar care are si PFA.Pana acum am platit pt PFA impozitul pe venit 16%, CAS 5,5 %, si 19%TVA pt ca sunt platitor de TVA. In conditiile noilor legi , acum trebuie sa mai platesc si altceva? Am devenit pensionar incepand cu luna August. CAS-ul trebuie sa il mai platesc?

Multumesc anticipat pentru raspunsul Dumneavoastra!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce impozite trebuiesc platite de o persoana care este PFA dar in acelasi timp este si pensionar.Activitatea pe care o prestez are cod CAEN 4619 Intermediere in comertul cu produse diverse .(cumpar dintr-o parte produse , le ambalez si le vand mai departe).Pana acum am platit TVA pt ca sunt platitor de TVA, am mai platit 16% impozit venit si 5,5% la CASMB.Acum trebuie sa mai platesc si altceva conform noilor legii?
Va multumesc frumos pentru raspunsul Dumneazoastra!
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Se poate primi somaj tehnic daca ai si PFA. De la firma la care lucrez (cu CM,8 ore pe zi), am fost trimis 3 luni in somaj tehnic. In aceasta perioada eu imi desfasor in continuare activitatea de PFA.Este vreo problema? Am vazut ca pt ajutorul de somaj, persoana in cauza nu trebuie sa mai realizeazeze venituri sau ,daca realizeazã venituri din activitãti autorizate , pentru a primi somajul , aceste venituri trebuie sa fie mai mici decât salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;

Multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra!