Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA -IMPOZITE DE PLATIT (pt pensionari)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA -IMPOZITE DE PLATIT (pt pensionari)

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce impozite trebuiesc platite de o persoana care este PFA dar in acelasi timp este si pensionar.Activitatea pe care o prestez are cod CAEN 4619 Intermediere in comertul cu produse diverse .(cumpar dintr-o parte produse , le ambalez si le vand mai departe).Pana acum am platit TVA pt ca sunt platitor de TVA, am mai platit 16% impozit venit si 5,5% la CASMB.Acum trebuie sa mai platesc si altceva conform noilor legii?
Va multumesc frumos pentru raspunsul Dumneazoastra!
Fata de ceea ce ati platit pana acum pentru activitatea de PFA, si anume:
- TVA;
- impozit pe venit 16%;
- sanatate la CASMB, 5,5%,
nu mai datorati nimic DEOARECE pensionarii din sistemul public de pensii (= pensionati conform L19/2000 nu si cei care au pensii private) in conformitate cu art.2 din HG 791/2010 normele de aplicare a OUG 58/2010 nu intra sub incidenta art. III adica pensionarii nu platesc contributia individuala pentru fondul de pensii (10,5%) si somaj (0,5%) la veniturile din PFA, profesii libere si drepturi de autor si conexe.

CONCLUZIE:
Pensionarii care "obtin venituri din PFA vor plati ceea ce au platit si pana acum si nu mai platesc altceva conform noilor legi !"