avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate stroescu fabian

Activitate stroescu fabian

Discuție TVA
Intenționez să înființez o ÎI cu obiect de activitate producerea de produse din cacao/ciocolată (cumpărarea materiei prime de la comercianți-SC) cu punct de vânzare către populație.
Cum ar fi mai bine - să mă înregistrez în scop de TVA sau nu ?
Intenționez să înființez o ÎI.
Ce fel de contabilitate trebuie să conduc dacă:
- intenționez să fiu impozitat pe norma de venit iar art. 49 (8) din Codul fiscal spune că ,,nu am obligații privind evidența contabilă,,
- intenționez să mă înregistrez în scop de TVA
Discuție mostenire
Tatal meu a decedat in 1991. Dupa decesul lui nu am facut succesiune (suntem 3 frati si mama) pemtru ca nu aveam ce sa impartim, asa stiam la momentul respectiv.
Acum citeva luni mama mi-a spus ca avea un testament prin care tatalui meu i s-a lasat mostenire o proprietate de catre o matusa a lui care a decedat in 1985, neavand mostenitori.
Sotul matusii respective decedase in 1984.
Afland de acest testament am inceput sa ma interesez.
De la camera notarilor publici am aflat ca testamentul nu a fost revocat dar exista un dosar de succesiune din anul 2000 care nu stiu ce cuprinde insa banuiesc ca poate cuprinde acesta proprietate deoarece actul de proprietate al proprietatii din testament nu il avem noi si cine il are ar fi putut sa faca succesiunea nestiind de testament sau chiar daca stia de testament ignorindu-l vazand ca nimeni nu a facut nimic sa intre in posesia proprietatii .
Ce am de facut ca sa putem intra in posesia proprietatii si cum se imparte aceasta proprietate?????
am cateva nelamuriri :
1. daca au trecut cele 2 luni si partea vatamata nu a depus plingere mai poate depune plingere penala peste acest termen??? Dar plingere civila???
2. daca nr de ingrijiri medicale este de peste 60 de zile si actiunea penala se pune in miscare din oficiu (inseamna ca se pune in miscare de politie???? fara plingerea partii vatamate !!! !) cum stie politia de certificatul medical prin care se stabileste nr de zile de ingrijiri daca acest document (certificatul medico-legal) se elibereaza la cererea partii vatamate??
3. Am aflat ca partea vatamata poate solicita certificat medico-legal in teremen de 120 zile. Asa este??? Daca in acest termen partea vatamata nu face solicitare de eliberare a certificatului medico-legal mai poate solicita acest document peste acest termen???
4. Daca partea vatamata solicita certificatul medico-legal peste cele 2 luni dar pana la cele 120 zile mai poate depune plingere penala ?? Dar civila ??
Sa explic speta mai in amanunt
Tatal meu a decedat in 1991. Dupa decesul lui nu am facut succesiune (suntem 3 frati si mama) pemtru ca nu aveam ce sa impartim, asa stiam la momentul respectiv.
Acum citeva luni mama mi-a spus ca avea un testament prin care tatalui meu i s-a lasat mostenire o proprietate de catre o matusa a lui care a decedat in 1995, neavand mostenitori.
Sotul matusii respective decedase in 1994.
Afland de acest testament am inceput sa ma interesez.
De la camera notarilor publici am aflat ca testamentul nu a fost revocat dar exista un dosar de succesiune din anul 2000 care nu stiu ce cuprinde insa banuiesc ca poate cuprinde acesta proprietate deoarece actul de proprietate al proprietatii din testament nu il avem noi si cine il are ar fi putut sa faca succesiunea nestiind de testament sau chiar daca stia de testament dar vazand ca nimeni nu a facut nimic sa intre in posesia proprietatii .
Ce am de facut ca sa putem intra in posesia proprietatii si cum se imparte aceasta proprietate?????
am accidentat pe trecere de pietoni. victima nu a dat inca declaratie la politie. au trecut 1 luna si 1 saptamana de la accident. cand incepe urmarirea penala? daca victima depaseste termenul legal de incepere a urmaririi penale mai poate depune plangere panala?? ce inseamna zile de ingrijire medicala si cine le stabileste, medicul legist??? certificatul medico-legal se intocmeste la cererea victimei??? daca da, in cat timp victima trebuie sa ridice certificatul medico-legal? daca nu a solicitat sau nu a ridicat certificatul medico-legal in termenul legal victima mai poate depune plangere penala???
Sa explic speta mai in amanunt
Tatal meu a decedat in 1991. Dupa decesul lui nu am facut succesiune (suntem 3 frati si mama) pemtru ca nu aveam ce sa impartim, asa stiam la momentul respectiv.
Acum citeva luni mama mi-a spus ca avea un testament prin care tatalui meu i s-a lasat mostenire o proprietate de catre o matusa a lui care a decedat in 1995, neavand mostenitori.
Sotul matusii respective decedase in 1994.
Afland de acest testament am inceput sa ma interesez.
De la camera notarilor publici am aflat ca testamentul nu a fost revocat dar exista un dosar de succesiune din anul 2000 care nu stiu ce cuprinde insa banuiesc ca poate cuprinde acesta proprietate deoarece actul de proprietate al proprietatii din testament nu il avem noi si cine il are ar fi putut sa faca succesiunea nestiind de testament sau chiar daca stia de testament dar vazand ca nimeni nu a facut nimic sa intre in posesia proprietatii .
Ce am de facut ca sa putem intra in posesia proprietatii si cum se imparte aceasta proprietate?????
ATENTIE !!!!
AM GRESIT CEVA
MATUSA CARE A FACUT TESTAMENTUL A MURIT IN 1985, IAR SOTUL EI IN 1984
SCUZE !!!