Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Tatal meu a decedat in 1991. Dupa decesul lui nu am facut succesiune (suntem 3 frati si mama) pemtru ca nu aveam ce sa impartim, asa stiam la momentul respectiv.
Acum citeva luni mama mi-a spus ca avea un testament prin care tatalui meu i s-a lasat mostenire o proprietate de catre o matusa a lui care a decedat in 1985, neavand mostenitori.
Sotul matusii respective decedase in 1984.
Afland de acest testament am inceput sa ma interesez.
De la camera notarilor publici am aflat ca testamentul nu a fost revocat dar exista un dosar de succesiune din anul 2000 care nu stiu ce cuprinde insa banuiesc ca poate cuprinde acesta proprietate deoarece actul de proprietate al proprietatii din testament nu il avem noi si cine il are ar fi putut sa faca succesiunea nestiind de testament sau chiar daca stia de testament ignorindu-l vazand ca nimeni nu a facut nimic sa intre in posesia proprietatii .
Ce am de facut ca sa putem intra in posesia proprietatii si cum se imparte aceasta proprietate?????
nu prea mai aveti ce face.
ar trebui totusi incercat, sa aflati clar despre ce este vorba, cine si cum a mostenit.
o sa va loviti de intrebarea: "daca aveati testamentul, cine v-a oprit sa nu intrati in posesia mostenirii, pana acum?"
Tot de la camera notarilor aflati si la ce birou notarial s-a dezbatut succesiunea dupa matusa

Mergeti la biroul notarial respectiv si solicitati o copie dupa acel certificat, justificandu-va interesul prin aratarea testamentului.

E foarte interesant de stiut cine este trecut ca mostenitor pe acel certificat de mostenitor!!!!

Parerea mea ca ar putea fi cateva situatii in care se mai poate face ceva... dar prefer sa nu emit ipoteze.... aflati intai continutul certificatului de mostenitor

Este posibil sa nu gasisiti foarte multa intelegere din partea notarului sau sa nu vi se dea o copie de pe acesta... fiindca nu sunteti parte in act.... desi dvs trebuie sa argumentati ca va justificati interesul, asa cum prevede legea... in baza testamentului

In orice caz.... incercati sa aflati cat mai multe, macar prin detalii spuse de notar.... cine e mostenitorul... daca e mostenitor legal sau testamentar... in ultimul caz.... cand a fost facut testamentul... ce intra in masa succesorala... etc

Nu ati precizat daca matusa este soara tatalui si daca mai mai avea alti frati, surori, nepoti... si ce stiti in concret de persoanele care stau acum in acea casa... cine a inmormantat-o pe matusa... daca tatal dvs si-a insusit dupa decesul matusii macar unele bunuri mobile ale acesteia....

Sunt mai multe de discutat... dar in primul rand aflati amanuntele referitoare la continutul certificatului de mostenitor... ptr a sti daca mai are rost sa mergeti mai departe