avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate lupascora

Activitate lupascora

Buna,
am infiintat in 2009 PFA cu obiect de activitate promovare. In anul 2010 am mai adaugat 3 coduri caen: organizare evenimente si activitati pentru design specializat. As avea nevoie de raspunsuri la urmatorarele intrebari pentru a putea completa declaratia 200 privind veniturile realizate:
1) an. 2009 rezultatul excercitiului a fost pierdere, aceasta pierdere este o cheltuiala deductibila pt anul 2010?
2) Banca imi retine in fiecare luna impozit pe dobanda: mai iau in considerare dobanda ca venit impozabil?
3) retragere de numerar se considera cheltuiala?
4) dupa regularizarea impozitului pe venit pt anul 2009 mi s-au restituit 32 lei. Acestia se considera venituri?daca da sunt venituri impozabile sau neimpozabile?
Va multumesc anticipat
Discuție oug 58/2010
Buna ziua
colaborez cu o agentie de publicitate cu contract de pfa pentru activitatea de promovare. Din ce reiese din noua lege activitatea este dependenta deoarece ei imi impun programul si folosesc baza lor materiala. Contractele sunt semnate pe fiecare campanie. Eu lucrez cand exista campanii de promovare exista posibilitatea ca intr-o luna sa am 1-2 campanii sau luni in care nu am nimic de lucru., Cand am depus la CAS declaratia pt luna iulie mi s-a spus ca activitatea mea nu este ocazionala ci lunara. Mi s-a spus ca ocazional inseamna o data pe an!!!! Ceea ce vreau eu sa intreb este daca activitatea pe care o desfasor eu este cu caracter regulat sa nu si in aceste conditii cine trebuie sa declare si sa plateasca taxele la cas cass si sopmaj eu sau platitorul de venit? Va multumesc anticipat
buna ziua
in primul rand vreau sa va multumesc pt raspuns. Mai am o nelamurire, poate ma puteri ajuta: in cazul in care 4 luni, din momentul incepreii activitatii, nu am venituri decol, cum se procedeaza cu impozitele.? Multumes anticipat,
Lupas Cora
buna ziua, in primul rand imi cer scuze daca am gresit deschizand un subiect nou insa nu stiam unde sa scriu. Vreau sa deschid PFA pt a putea face un web-site si venitul sa-mi vina din bannere publicitare. Puteti sa-mi spuneti va rog cu se face impozitarea pentru acest domeniu de activitate, ma invart in cerc pe zeci de site-uri si nu am ajuns la nici un raspuns clar. Va multumesc anticipat
Lupas Cora