Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... ajutor completare declaratie 200
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

ajutor completare declaratie 200

Buna,
am infiintat in 2009 PFA cu obiect de activitate promovare. In anul 2010 am mai adaugat 3 coduri caen: organizare evenimente si activitati pentru design specializat. As avea nevoie de raspunsuri la urmatorarele intrebari pentru a putea completa declaratia 200 privind veniturile realizate:
1) an. 2009 rezultatul excercitiului a fost pierdere, aceasta pierdere este o cheltuiala deductibila pt anul 2010?
2) Banca imi retine in fiecare luna impozit pe dobanda: mai iau in considerare dobanda ca venit impozabil?
3) retragere de numerar se considera cheltuiala?
4) dupa regularizarea impozitului pe venit pt anul 2009 mi s-au restituit 32 lei. Acestia se considera venituri?daca da sunt venituri impozabile sau neimpozabile?
Va multumesc anticipat
2). da.
3). retragerea de numerar din cont nu e cheltuiala pentru ca banii ii introduceti in casa si cu ei faceti diferite plati in numerar.
4). nu.Restituirea de bani in acest caz e considerat ca un impozit platit peste valoarea reala si restul vi s-a restituit.