Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 220
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 220

Buna ziua,

Sunt PFA, anul trecut am avut activitate, insa anul acesta nu o sa mai am. Am cateva facturi de anul trecut neincasate. Sper ca le voi incasa anul acesta. In situatia de fata pe declaratia 220 trebuie sa trec ceva la venituri estimative, adica valoarea facturilor neincasate, in speranta ca le voi incasa sau trec venit estimativ 0.

Si inca o intrebare. Impozitul platit anticipat este cheltuiala deductibila sau nu? Se poate trece in RJIP?

Va multumesc
alina240, utilizator
1 - nu se poate face declaratia de venit estimat pe "0";
2 - in RJIP nu se trec platile la impozitul pe venit, nu este cheltuiala .
@alina240
1. Suma facturilor neincasate din 2009, pe care speri sa le incasezi in 2010, nu reprezinta o baza de impozitare. In 2009 te-ai incarcat cu acele facturi deci nu mai trebuie sa le inregistrezi inca o data in 2010. In RJIP se inregistreaza factura si nicidecum chitanta.
In conditia in care preconizezi ca nu o sa ai activitate in 2010 ar fi trebuit ca in declaratia 220 sa treci 0 la venit estimat si 0 la cheltuieli, dar codul fiscal nu permite asa ceva, deci o sa estimezi un venit de 50 lei si cheltuieli de 45 lei, deci un profit de 5 lei pentru care vei plati un impozit de 0.8 lei, bani pe care o sa ii iei inapoi in perioada septembrie-decembrie 2011.
2. Impozitul este o cheltuiala nedeductibila deci nu trebuie trecut in RJIP.
ContSters85576, utilizator
* In Registru jurnal de incasari si plati (RIJP) se trece conform art. 51 din Ordinul nr. 1040/2004 orice suma platita , respectiv incasata, in numerar sau prin banca si se vor inregistra in mod obligatoriu cronologic si nicidecum facturile...#-o