avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate tolanita

Activitate tolanita

Multumesc, d-na avocat Stoica.
Multumesc,
Va mai rog sa imi spuneti, daca valoarea bunurilor declarata de ei in act,--care e subestimata -poate fi contestata ?
Buna ziua,
as dori , va rog ,sa imi sugerati o cale (sau mai multe) de atac pentru un ACT DE DONATIE CU SCUTIRE DE RAPORT SI CU CLAUZE DE INTRETINERE, facut de parintii mei , fratelui meu.Mentionez ca ambii parinti sunt in viata si actul a fost facut doar de ei trei (mama, tata fratele) ,la un notar public.
Bunurile donate sunt excesive:imobile, teren arabil,curti,livezi, estimarea valorii lor facuta de parinti in act, fiind de 32000lei iar cheltuieleile de intretinere de 10000lei.
Valoarea bunurilor ,este in realitate mai mare decat au declarat ei,--sunt sigura ca aceste valori mici ,au un anumit scop, si nu a fost data de un evaluator legal.
Pentru garantarea intretinerii imobilelor din act ,se inscre in Cartea Funciara o ipoteca legala conf.art. 2386 pct.4 C.V.
Tata de 75 ani a suferit un atac cerebral ,innainte cu 6 luni de a incheia actul,avand si un tratament medicamentos permanent.
In actul de dontie ,nu s-a atasat nici un act medical care sa faca dovada discernamantului lui a vreunei afectiuni.
Intrebarile mele ar fi:
-actul facut doar de ei trei fara mine ca si mostenitor rezervatar , este legal?
-rezerva succesorala fiindu-mi incalcata, prin reductiunea liberalitatilor excesive, ce as mai avea de castigat ?,cum v-am mentionat mai sus valoarea donatiei fiind subestimata in act fata de real.
-daca ar recurge si la dezmostenire ,care ar fi efectul?
-care ar fi momentul deschiderii atacului juridic?, asta daca intre timp fratele nu instraineaza bunurile...
-ce reprezinta acea ipoteca in Cartea Funciara?
-daca aveti raspunsuri fara sa va fi adresat intrebari, va rog sa mi le explicati-...
Multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie de handicap
Buna ziua.Eu nu sunt de specialitate, dar nu demult am consultat OUG124/2008.
Dvs. primiti o retributie pentru ingrijire, iar socrul dvs, ar trebui sa beneficieze separat de indemnizatia de handicap.
Mergeti si vedeti ce acte trebuiesc facute la ANPH-Adulti din teritoriul de care apartineti.
#-Doamneeee,si minima este dureros de mare.
multumesc inca o data, teoretic nu pare a fi asa costisitor la buzunar...,pana ma voi uita pe site-ul recomandat de dvs.
Multumesc pentru raspuns,aveti dreptate cu orizontul individual.
Am numai pierderi cu SRL-ul, ma tem ca imi mai trebuie inca un card de credit ca sa platesc incetarea activitatii .Ce ar fi necesar sa fac si de cati bani ar fi nevoie?
multumesc,
imi mai puteti spune, va rog, cam ce suma ar fi necesara pentru incetarea activitatii SRL-ului?
BUNA ZIUA,
AM UN SRL LA TARA,FARA SALARIATI DOAR ASOCIAT UNIC, PENTRU CARE A TREBUIT SA FAC CARD DE CREDIT CA SA PLATESC IMPOZITUL FORFETAR.
AS VREA SA IL INCHID SI SA TREC PE UN ALT STATUT JURIDIC--ACELA DE ASOCIATIE FAMILIARA.
PUTETI SA IMI SPUNETI, VA ROG, DACA ACESTE ,A.F-URI PLATESC IMPOZIT FORFETAR?, SUNT OBLIGATE SA AIBE CONTABIL AUTORIZAT?
PT MENTINEREA ACELEIASI LOCATII, MAI TREBUIESC AUTORIZATII NOI DE LA :ELECTRICA, MEDIU, SANITAR-VETERINAR?
MULTUMESC.::(
Multumesc,
ma gandeam eu ca trebuie sa fie vorba de altceva, luand in considerare indemnizatia de doar 70 ron, de care mi-a spus
d-na consilier Inocentia.