avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters90552

Activitate ContSters90552

Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
jurefani a scris:

Laura Negoi a scris:

jurefani a scris:

Va recomand sa apelati la un mediator. Exista sanse sa rezolvati ceva mai repede.


Suna frumos, dar imposibil in cazul nostru. Nu ma pot intelege omeneste cu ea. Imi pare tare rau sa spun asta, dar nu ii doresc nimanui o astfel de mama. Eu deja m-am consolat cu ideea ca n-am avut decat un singur parinte adevarat, celalalt e parinte doar cand ii serveste propriilor interese.


Tocmai in astfel de situatii este utila medierea, atunci cand nu singuri nu ne putem intelege cu ceilalti.


Eu spuneam ca nu sunt sanse la modul ca nu pot sa o conving pe ea sa apelam la un mediator. Si nu cred ca am cum sa o fortez.
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
jurefani a scris:

Va recomand sa apelati la un mediator. Exista sanse sa rezolvati ceva mai repede.


Suna frumos, dar imposibil in cazul nostru. Nu ma pot intelege omeneste cu ea. Imi pare tare rau sa spun asta, dar nu ii doresc nimanui o astfel de mama. Eu deja m-am consolat cu ideea ca n-am avut decat un singur parinte adevarat, celalalt e parinte doar cand ii serveste propriilor interese.
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
Multumesc pentru raspunsuri.
Nu am renuntat la mostenire, dar nu mi-a trecut prin cap, atunci cand am semnat ca sunt de acord cu vanzarea, la notar, sa stipulez si ca vreau banii. Mi se parea de bun-simt, fiind o chestiune deja ras-discutata si aprobata.

La notar as merge, dar nu vad calea. Ea nu ar vrea sa vanda casa si ma amageste cu "mai asteapta si tu putin, poate facem rost de bani si iti dau". Avand in vedere relatia noastra si faptul ca fiul meu sufera cel mai mult de pe urma acesteia, nu mai pot astepta. Deja am ajuns la :"n-am chef sa il duc la scoala azi si n-am chef sa ii dau de mancare. esti ma-sa, descurca-te".
Buna seara,

Cazul meu:
Tatal meu a murit acum 3 ani. Eu sunt unicul copil, el detinea un apartament impreuna cu mama. Inutil sa va explic relatia mea cu mama, care se rezuma la termenul "colocatar si-atat". Dezbaterea mostenirii a fost facuta in Mai. Inca de la inceput ne-am inteles sa imi dea partea mea de bani pentru cele 3/8 mostenite, ca sa ne separam definitiv. Intre timp, din cele 5/8 ale ei, 3/8 le-a vandut prietenului ei, cu acordul meu, de buna-credinta.
Timpul a trecut, m-au dus cu zaharelul pana acum ca imi dau banii partea mea (evaluata la minimul de pe piata la notar, nu la valoarea reala, dar asta e deja alta discutie), dar nu s-a intamplat nimic si nu vad sa se intample in viitorul apropiat.

Intrebarea mea e: cum pot sa fac sa primesc partea mea de bani, rapid, prin intermediul instantei?

Multumesc anticipat!!

Cu respect,
Laura
Speta e asa: eu am mostenit 3/8, din apartamentul unde parintii mei au fost co-proprietari, dupa decesul tatalui. Mama si-a vandut 3/8 din partea ei prietenului ei. Cand am semnat ca sunt de acord cu vanzarea, le-am precizat ca o fac doar in cazul in care imi garanteaza ca imi dau banii pe cota mea parte, in ideea ca vreau sa ma mut din casa. Acum s-au razgandit. Intelegerea amiabila pica, pentru ca relatia mama-fiica nu a fost nici pe departe amiabila vreodata.
Cum pot legal sa imi iau banii pe partea mea? De vanzarea apartamentului si impartirea banilor nici nu vrea sa auda mama.
Multumesc anticipat pentru sfaturi!

O zi frumoasa!
Laura
Asta inseamna ca voi fi numita automat mostenitor, fara a depune certificatul de mostenitor? Vreau sa inchei totul legal, nu sa astept si sa vad ce se intampla. De aceea si cer ajutor. Multa lume mi-a zis sa las sa vedem ce se intampla, ca daca nu platesc datoriile la stat se lichideaza firma automat. Si ce ma fac daca peste un an platesc si impozitul forfetar si toate datoriile care vin din urma la stat neplatite?
Va rog ajutati-ma cu o informatie.

Tatal meu era asociat unic la un SRL. Din cate stiu eu, SRL-ul respectiv nu mai avea activitate de cel putin 2 ani si toate taxele erau platite la zi. Stiu ca fosta contabila a depus declaratiile la organele de stat pana in ultima luna.

As dori sa inchid firma. Am inteles ca SRL-ul nu se lichideaza de drept in caz de deces si ca trebuie indeplinite anumite formalitati. Sunt singura lui fiica, singurul mostenitor.

Va rog, indrumati-ma si ajutati-ma cu acte si proceduri necesare de indeplinit, macar sa imi fac o idee de "to do list" in cazul asta. Stiu ca a intrat in vigoare legea impozitului forfetar de la 1 Mai si as dori sa inchid firma cat mai repede..

Multumesc!

Cu respect,
Laura Negoi