avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate codew

Activitate codew

Buna ziua,

Aveti cumva detalii despre noua gaselnita a guvernului... Registrul intracomunitar...? Eu prestez servicii intracomunitare si am inteles ca trebuie sa ma inregistrez incepand cu 1 iunie... Stiti de ce documente e nevoie? mi s-a spus ca o sa fie nevoie de cazierul meu fiscal pe care trebuie sa-l ridic personal... am rugat pe cineva sa se intereseze si se pare ca nu se poate altfel, nici cu procura... cum nu sunt in tara, cum voi putea sa ma inregistrez? iar daca nu ma inregistrez, amenda de sde mii de ron... absurd...
Am gasit urmatorul paragraf din codul fiscal: Art. 49

Legea 571(actualizata)/Art. 49 - Norma metodologica - Art.49
49. Contribuabilii care în cursul anului fiscal nu mai îndeplinesc condiţiile de impunere pe bază de normă de venit vor fi impuşi în sistem real de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracţiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidenţa contabilă.

Care sunt exact conditiile de impunere pe baza de venit?

Sunt intreprindere individuala (PFA) la norma de venit
M-am inregistrat de curand ca platitor de TVA, deoarece am un contract de prestare de servicii intracomunitare si sunt obligat conform codului fiscal sa trec la TVA.

Nu imi este clar daca exista vreo limita cu care se poate depasi aceasta norma si oricum nu as vrea cineva sa conteste facptul ca nu as plati corect impozite pentru veniturile pe care le castig. De asemenea nu imi este clar daca sunt obligat dupa trecerea la TVA sa trec la sistemul real. Poate ma puteti ajuta sa clarific lucrurile acestea.

Din motivele de mai sus intentionez sa trec la sistemul real pentru a fi in regula. M-am interesat si inteleg ca modificarea nu se poate face decat la inceputul anului, pana pe 2 februarie. Asa este sau pot depune o cerere in cursul anului?

Ce implica mai exact sistemul real? stiu ca trebuie sa inregistrez la Admin Fiscala si sa tin apoi registrul de incasari si plati, jurnalul de vanzari si cumparari; la nivelul declaratii cred ca in plus trebuie doar declaratia 220 pe venitul estimat la inceputul fiecarui an; si nu in ultimul rand impozitele: pentru cifra de afaceri = Venituri - cheltuieli impozit pe venit 16%; sanatate - 6.5%; pensii - ramane la fel

Discuție Declaratia 392
Buna ziua,

Sunt un PFA neinregistrat in scopuri de TVA in 2009 cu cifra de afaceri intre 10000 - 35000 in anul precedent, cifra de afaceri obtinuta exclusiv din prestari servicii intracomunitare, deci catre beneficiari din UE. Trebuia sa depun declaratia 392B pentru 2009? La o prima vedere as zice ca da, insa la completarea ei vad ca trebuie declarate sumele incasate de la persoane inregistrate sau nu in scopuri de tva conform Art. 153 din codul fiscal, deci conform legislatiei fiscale din Romania, insa nu este cazul beneficiarilor mei.
In concluzie, eu inteleg ca livrarile/achizitiile din strainatate nu se declara prin declaratiile informative 392 Imi puteti impartasi va rog din experienta dumneavoastra?
Imi este clar pentru 2010. Am inceput procesul de inregistrare pentru tva.

Problema mea este cum reglez situatia pentru beneficiarul meu de anul trecut. Intrebarea este :solutia este sa refac factura cu mentiunea de mai sus?
Buna ziua,

Am postat cateva intrebari legate de TVA pe forum; sunt o intreprindere individuala, norma de venit. Am aflat de curand ca incepand cu 2010 trebuie sa am cod de TVA in Romania, inaintea prestarii serviciilor intracomunitare. Am o intrebare legata de o factura emisa in 2009 catre un client din UE - platitor de TVA. Clientul nu a stiut ca nu aveam cod de TVA in 2009 si acum isi face griji crezand ca n-ar fi trebuit sa imi accepte factura. Factura a fost emisa si incasata in 2009. Eu am incercat sa explic ca in 2009 in Romania nu sunt obligat sa am cod de TVA conform Art. 152 paragraful 1 (este corect?) deci si factura este fara TVA. Trebuia sa mentionez pe factura Exempt of VAT according to Art. 152 Romanian Fiscal Code? As putea sa refac factura externa pentru clientul meu cu aceasta mentiune ca sa aiba facturile in regula?
Răspuns la discuția Declaratii TVA
Imi cer scuze. Cum am postat un alt mesaj aici pe forum am uitat sa mentionez din nou ca sunt intreprindere individuala - norma fixa de venit. Deci este suficienta declaratia 070 sect 1.7. inregistrare prin optiune pentru aplicarea regimului normal de tva. Intreb de toate declaratiile pentru ca am aflat de-abia de curand ca sunt obligat sa obtin cod de tva incepand cu 2010 inaintea prestarii serviciilor intracomunitare si mi-e teama ca sunt si alte lucruri pe care nu le stiu...

Pentru declaratia 390 - nu stiu ce sa aleg L - Livrari intracomunitare sau P-Prestari intracomunitare de servicii? Cred ca P avand in vedere ca prestez servicii la sediul firmei cu care am contract in Belgia. Dar e posibil pe viitor sa prestez servicii in alte tari la sediul altor clienti - contractul meu fiind intotdeauna cu firma din Belgia. In cazul acesta ar trebui sa aleg T-Livrari in cadrul unei operatiuni triunghiulare?
La Baza Impozabila trec suma facturata? chiar daca TVA este zero? Se specifica undeva asta in decl 390?

Multumesc pentru clarificari
Buna ziua,

Sunt in curs de inregistrare pentru TVA. Am depus declaratia 070: trecere la TVA prin optiune. Am un contract cu o firma din UE. Prestez servicii la sediul unui client din Belgia. Trebuie sa mai depun vreo declaratie legata de prestarea de servicii intracomunitare (092) ?

Pentru TVA poate ma puteti ajuta sa clarific ce trebuie sa fac. Am inteles ca trebuie sa depun lunar (este corect? sau trimestrial?) doua declaratii: 300 si 394 (sau 390?). 300 pentru TVA intern - pentru mine sumele vor fi zero pentru ca nu am nici un contract intern, singurul meu contract este cu strainatatea. In declaratia 394 voi declara sumele facturate.
Este corect?
Răspuns la discuția Trecere la plata TVA - PFA
Multumesc pentru informatii jester.
Voi deschide o noua discutie - Declaratii TVA
Răspuns la discuția Trecere la plata TVA - PFA
Multumesc pentru lamuriri. Vreau sa ma inregistrez de la inceput pentru TVA cu cod normal pentru a nu complica lucrurile. Asa stiu de la inceput ca trebuie sa depun toate declaratiile: 300 TVA intern/normal si 390 (sau 392) pentru intracomunitar. Asa este sau gresesc? Pentru mine cred ca asta e singura diferenta daca ma inregistrez pentru cod normal si/sau intracomunitar

Pentru intrebarile legate de declaratiile pe care le depun credeti ca ar fi mai bine sa deschid un nou subiect aici pe forum?