avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 392
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 392

Buna ziua,

Sunt un PFA neinregistrat in scopuri de TVA in 2009 cu cifra de afaceri intre 10000 - 35000 in anul precedent, cifra de afaceri obtinuta exclusiv din prestari servicii intracomunitare, deci catre beneficiari din UE. Trebuia sa depun declaratia 392B pentru 2009? La o prima vedere as zice ca da, insa la completarea ei vad ca trebuie declarate sumele incasate de la persoane inregistrate sau nu in scopuri de tva conform Art. 153 din codul fiscal, deci conform legislatiei fiscale din Romania, insa nu este cazul beneficiarilor mei.
In concluzie, eu inteleg ca livrarile/achizitiile din strainatate nu se declara prin declaratiile informative 392 Imi puteti impartasi va rog din experienta dumneavoastra?

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 Anamaria Gutiu Anamaria Gutiu Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?! (vezi toată discuția)
Declaratia 392-394 silviaechert silviaechert o persoana juridica impozabila inreg.in scopuri de TVA depune declaratia 394 semastrial si declaratia 392 anual ? va multumesc. (vezi toată discuția)
Completare declaratii blueyes1957 blueyes1957 buna ziua as dori sa stiu cum se completeaza declaratiile 094 si 392B multumesc (vezi toată discuția)