avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate sonia78

Activitate sonia78

Buna ziua
Dupa reintoarcere la locul de munca dupa concediu de maternitate, care este perioada in care angajata nu poate fi concediata in situatia in care a optat pentru 1 an de concediu maternitate?
Multumesc
Sotul este cetatean olandez, el inca are Paspaortul ca si act de identitate (in Olanda, este obligatoriu pasaportul nu carte de identitate ca si in Romania). Deci el nu si-a schimbat actul de identitate.
Nu stiam daca trebuie sa ma adresez primariei sau pasii standard din linkul pe care mi l-ati dat pentru ca acolo nu am gasit exact cazul nostru , cel mai asemanator dar nu identic fiind punctul :
" i) cand sotii au convenit cu ocazia incheierii casatoriei sa poarte numele de familie reunite si ambii solicita schimbarea acestuia pe cale administrativa, optand pentru numele de familie dobandit la nastere de catre unul dintre ei ori sa revina fiecare la numele avut anterior casatoriei;"

Multumesc,
Buna ziua,

Anul trecut m-am casatorit aici in Romania (Cluj) cu un cetatean olandez. Sotul a vrut sa isi ia numele meu de familie, astfel incat pe certificatul de casatorie la numele dupa casatorie apare numele meu de fata, urmand ca el sa-si schimbe pasaportul cu prima ocazie cu care se va afla in Olanda.

Ulterior, cand am fost in Olanda, am aflat ca e destul de greu- aproape imposibil sa isi schimbe numele. In plus, intre timp , si-a facut aici in Romania PFA , care normal poarta numele sau din nastere.

Acum am vrea sa trec si eu pe numele lui de familie, dar nu stiu cui sa ma adresez mai ales ca , asa cum ziceam pe certificatul de casatorie apare numele meu ca fiind numele de familie dupa casatorie pentru amandoi.

Multumesc.

Sonia Turczi
Răspuns la discuția PFA - declaratia 070
Am mai intrebat in stanga-dreapta si am inteles ca 070 se depune numai daca sunt platitor de TVA. Este corect?
Buna ziua,

Am infiintat un PFA cu cod CAEN 8299, data 01.02.2013
La depunerea declaratiei 220 am optat pentru venit normat.
Am mai depus la Finante si declaratia 600.
Am intrebat pe un forum PFA daca trebuie sa depun si declaratia 070 (cum am gasit pe net).
La Informatii la Administratia Financiara Cluj mi s-a spus ca nu trebuie sa depun aceasta declaratie dar pe forum mi s-a raspuns afirmativ.
Acum nu sunt sigura : doamna de la informatii nu a inteles corect ce am spus sau raspunsul de pe forum e gresit.
Care este parerea dvs?
Multumesc.
Buna ziua,

Tocmai am primit mail de la ANPC cum ca firma pentru care am depus reclamatie a fost sanctionata cu amenda, dar ca suma nu poate fi comunicata in baza acestui ordin ORDIN Nr. 445 din 30 iunie 2009.
Este adevarata informatia pentru ca in Anexa 3 a ordinului mentionat se spune ca 5. Valoarea totala a amenzilor aplicate se poate comunica?
Multumesc.
Buna,

Sunt asociat la o SRL, dar de 2 ani m-am mutat din localitate si sunt practic asociat 'de forma'. Ce proceduri trebuie sa urrmez (sa urmam cu asociatul) pentru a nu mai figura ca si asociat.
Multumesc