avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - declaratia 070
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - declaratia 070

Buna ziua,

Am infiintat un PFA cu cod CAEN 8299, data 01.02.2013
La depunerea declaratiei 220 am optat pentru venit normat.
Am mai depus la Finante si declaratia 600.
Am intrebat pe un forum PFA daca trebuie sa depun si declaratia 070 (cum am gasit pe net).
La Informatii la Administratia Financiara Cluj mi s-a spus ca nu trebuie sa depun aceasta declaratie dar pe forum mi s-a raspuns afirmativ.
Acum nu sunt sigura : doamna de la informatii nu a inteles corect ce am spus sau raspunsul de pe forum e gresit.
Care este parerea dvs?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: sonia78 , utilizator 15:37, 6 Februarie 2013
Trebuie sa depuneti 070 pentru a fi luat in evidenta fiscala la ANAF.
Am mai intrebat in stanga-dreapta si am inteles ca 070 se depune numai daca sunt platitor de TVA. Este corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare cod caen pentru pfa antispam antispam Buna ziua. Avand in vedere ca perioada aceasta va fi una destul de zbuciumata pentru \"detinatorii\" de PFA-uri din domeniul IT-ului, am urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa monovertex monovertex Buna ziua, Am infiintat recent un PFA si m-am inregistrat fiscal. In declaratia 200 am completat data inceperii activitatii ca fiind 1 aprilie 2015, ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor de tva - nedumerire amelie11 amelie11 Am fost saptamana asta la Administratia Financiara sa ma inregistrez ca PFA, dar acum mi-am dat seama ca am uitat sa intreb ceva despre TVA. Eu vreau sa fiu ... (vezi toată discuția)