avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate rex8905

Activitate rex8905

Ce suma de bani pot transfera din contul meu in contul sotiei ?
Ce suma de bani Se poate transfera din contul parintilor in contul copiilor?


Sebastian Murariu a scris:

Buna ziua,

Depinde din ce punct de vedere intrebati. Înregistrarea la anaf nu are legatura cu legalitatea contractului.

rex8905 a scris:

Buna ziua,
Este obligatoriu înregistrarea contractului de închiriere ?




Dacă am închiriat un apartament ,este obligatoriu sa înregistrez contractul la ANAF sau este suficient sa trec valoarea chiriei in Declarația unica și sa o transmit la ANAF.?
In declarația unica ce bonificații completez pentru anul 2019? 0%,5% pentru transmiterea online și 5% pentru plata pana la 15.03.2019?
Mulțumesc !
Buna ziua,
Este obligatoriu înregistrarea contractului de închiriere ?
Daca in anul 2018 obțin lunar venituri din chirii 12.000 lei si dividende aferente anului 2017 80.000 lei ( total an dividende ) cat am de plata CASS lunar? Cum apare pe decizia de impunere trimestriala suma de plata?
Având actiuni la mai multe societăți comerciale,dividendele se platesc începând din luna mai pana in luna Noiembrie, cand si cum fac declarația de venit pentru acestea?
Discuție CASS chirii
Cât se plătește CASS la veniturile din chirii in anul 2018?
Dacă in anul 2018 o persoana are venituri din chirii 43000lei ,venituri din dividende 80000 din acțiuni pe bursa și venituri din dividende 35000 obținute de la societatea unde este acționar unic cât plătește CASS?
Mulțumesc,
Se plafoneaza ca la CASS din chirii?
Pentru câștigul din acest an cat se va plăti CASS pentru veniturile din dividende?
Buna ziua,
Daca sunt salariat si investitor pe piata de capital,platesc CASS la dividendele încasate de la firmele unde dețin actiuni ?
Multumesc,
Răspuns la discuția CASS chirii
Multumesc frumos,