avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Activitate sherazat

Activitate sherazat

Răspuns la discuția Impozit expropriere
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

As dori sa stiu cat la suta se ia impozit de catre stat din banii castigati in urma exproprierii unui teren. Va rog sa-mi comunicati si cadrul legal care reglementeaza acest lucru daca se poate.

Va multumesc
Va rog din suflet sa ma ajutati in urmatoarea problema. In urma cu trei saptamani am fost contactata telefonic de un operator de la telefonia mobila a carui abonat sunt. Mi s-a facut o oferta de modificare a trei dintre abonamentele pe care le detin asiurandu-ma in acelasi timp ca daca aleg sa raman abonat la ei pentru inca doi ani voi primi gratuit cate un telefon pentru fiecare numar de telefon (aici vreau sa precizez ca m-a asigurat ca telefoanele pe care le pot obtin sunt destul de performante cu camera de cel putin 1.3 megapixeli si chiar cu touchscreen). Ulterior am fost la reprezentanta si am constatat ca singurul telefon pe care il pot obtine e unul cu mult sub caracteristicile prezentate mai sus. De asemenea prin oferta telefonica nu mi s-a comunicat ca minutele nu se reporteaza de la o luna la alta cum era la vechiul abonament. Constatand acestea am facut o cerere in scris prin care am solicitat revenirea la abonamentul anterior cu drepturile si obliagatiile pe care le-am avut inainte de a mi se face oferta telefonica ( aici ma refer in special la dreptul de a renunta oricand la abonament deoarece perioada contractuala la vechiul abonament imi expirase din decembrie 2010).De asemenea le-am specificat ca solicit solutionarea pe cale amiabila iar in caz contrar ma voi adresa autoritatilor competente. Mi s-a inregistrat cererea si mi s-a comunicat verbal ca in decurs de 72 de ore mi se va trimite si mie inregistrarea telefonica lucru care nu s-a intamplat. Ieri seara am fost sunata de un domn si mi s-a spus ca se poate face trecerea la vechiul abonament dar cu conditia ca eu sa raman abonat la ei inca doi ani si de asemnea voi putea beneficia de telefoane gratuite dar nicidecum de cele mentionate de cel care mi-a facut oferta si pentru care eu mi-am dat acordul. Nu am reusit sa ajungem la nici o intelegere si a ramas ca eu ma voi adresa ANPC pentru a solutiona problema. Eu as fi vrut sa solutionez problema fara sa trebuiasca sa apelez la ANPC dar se pare ca pe ei nu ii intereseaza sau cel putin asta vor sa lase impresia. Eu v-as ruga sa-mi spuneti daca mai exista o alta solutie inainte de a apela la ANPC. Nu stiu cum sa procedez pentru ca orice le-as spus ei o tin pe a lor cum ca mi-am dat acordul telefonic si nu ii intereseaza nicicum motivele pentru care eu mi-am dat acordul! Va multumesc




Buna ziua! Revin asupra subiectului! Am facut o cerere la reteua de telefonie mobila la care sunt abonat. Am cerut revenirea la abonamentul anterior cu drepturile si obliagtiile pe care le-am avut inainte de a mi se face oferta telefonica ( aici ma refer in special la dreptul de a renunta oricand la abonament deoarece perioada contractuala la vechiul abonament imi expirase din decembrie 2010).De asemenea le-am specificat ca solicit solutionarea pe cale amiabila iar in caz contrar ma voi adresa autoritatilor competente. Mi s-a inregistrat cererea si mi s-a comunicat verbal ca in decurs de 72 de ore mi se va trimite si mie inregistrarea telefonica lucru care nu s-a intamplat. Ieri seara am fost sunata de un domn si mi s-a spus ca se poate face trecerea la vechiul abonament dar cu conditia ca eu sa raman abonat la ei inca doi ani si de asemnea voi putea beneficia de telefoane gratuite dar nicidecum de cele mentionate de cel care mi-a facut oferta si pentru care eu mi-am dat acordul. Nu am reusit sa ajungem la nici o intelegere si a ramas ca eu ma voi adresa ANPC pentru a solutiona problema. Eu as fi vrut sa solutionez problema fara sa trebuiasca sa apelez la ANPC dar se pare ca pe ei nu ii intereseaza sau cel putin asta vor sa lase impresia. Eu v-as ruga acum sa-mi spuneti daca mai exista o alta solutie inainte de a apela la ANPC. Nu stiu cum sa procedez pentru ca orice le-as spus ei o tin pe a lor cum ca mi-am dat acordul telefonic si nu ii intereseaza nicicum motivele pentru care eu mi-am dat acordul! Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Imi este de un real ajutor si voi proceda astfel!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! V-as ruga sa-mi spuneti daca procedez bine adresandu-le o cerere in scris prin care precizez ca doresc revenirea la abonamentul anterior pentru motivul ca nu a fost respectata oferta telefonica, in sensul ca, sa nu o considere ei ca o confirmare in scris a faptului ca mi-am dat telefonic acordul . Va multumesc
Va rog din suflet sa ma ajutati in urmatoarea problema. In urma cu 14 zile calendaristice am fost contactata telefonic de un operator de la telefonia mobila a carui abonat sunt. Mi s-a facut o oferta de modificare a trei dintre abonamentele pe care le detin asiurandu-ma in acelasi timp ca daca aleg sa raman abonat la ei pentru inca doi ani voi primi gratuit cate un telefon pentru fiecare numar de telefon (aici vreau sa precizez ca m-a asigurat ca telefoanele pe care le pot obtin sunt destul de performante cu camera de cel putin 1.3 megapixeli si chiar cu touchscreen). Ulterior am fost la reprezentanta si am constatat ca singurul telefon pe care il pot obtine e unul cu mult sub caracteristicile prezentate mai sus. De asemenea prin oferta telefonica nu mi s-a comunicat ca imi pierd minutele de loialitate in retea si faptul ca celelalte nu se reporteaza de la o luna la alta cum era la vechiul abonament. Constatand toate acestea am sunat la serviciul de relatii cu clientii si am solicitat revenirea la vechiul abonament. Mi s-a spus ca nu se poate acest lucru deoarece am consumat din minutele noului abonament. A ramas ca vor asculta convorbirea telefonica si vor reveni cu un raspuns in 20 zile. As dori sa-mi spuneti cum sa procedez ca sa am castig de cauza pentru ca eu doresc revenirea la vechiul abonament si vreau sa fac toate formalitatile necesare in timp util! Acordul verbal pe care l-am incheiat are vreo valoare juridica. Procedez bine daca depun si in scris o cerere de revenire la vechiul numar precizand totodata obiectiile mele pentru care recurg la aceasta cerere? As dori si un temei legal care sa ma ajute in solutionarea problemei. Va multumesc anticipat!
Buna ziua! As dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Eu sunt angajata la o firma cu contract individual de munca pe o perioada determinata de 2 luni. Mi s-a spus ca la sfarsitul acestei perioade mi se va incheia contract de munca pe perioada nedeterminata. Perioada se apropie de final si mi s-a spus ca se va face prelungire. Eu doresc sa stiu daca trebuie incheiat un contract nou pentru ca nu vreau sa mi se prelungeasca contractul vechi cu inca 2 luni. Ce alte formalitati ar mai trebui indeplinite?
Va multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns.Dar pe mine m-ar interesa daca pot sa fac drum lipit de hotarul vecinului presupunand ca el respecta cerintele legale.Adica. Exista vreo lege care sa-mi interzica sa fac drum lipit de hotarul vecinului sau chiar de casa lui daca aceasta e facuta langa hotar? Va multumesc
Am un teren pe care vreau sa-l parcelez si ma intereseaza daca pot sa fac drum lipit de hotarul vecinului presupunand ca acesta din urma isi face casa la distanta menima, de 9 decimetri, prevazuta de codul civil. Am vreo interdictie in a face drum atat de aproape de casa lui? Daca da, care ar fi distanta minima care ar trebui sa fie intre drum si casa lui. Va multumesc