avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1966 soluții astăzi
Forum Activitate GallEniko

Activitate GallEniko

Buna ziua!

Intrebarea mea este cu cat timp inaintea implinirii de un an trebuie sa ma intorc pe campul de munca, pentru a beneficia de stimulentul de insertie? Neaparat o luna sau se poate si mai putin?

Multumesc pentru raspuns,
Eniko
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in legatura cu problema pensionarii anticipate. Va scriu cazul concret: Tata, nascut pe 2 septembrie 1950, are 42 de ani de munca. Dupa atatea legi si reglementari noi nu mai intelegem nimic...Poate sa ceara pensionarea anticipata, si daca da, care este demersul.
Va multumesc mult pentru raspuns,
va doresc o zi superba,
Eniko
Buna ziua,
mai demult am scris pe acest forum, acum revin cu o intrebare, pentru ca am auzit mai multe opinii contra... sper sa ma pueti lamuri... Sunt insarcinata, in luna ianuarie urmeaza sa nasc.
Sunt angajata cu contract de munca pe termen nelimitat la o societate comercial de aprox. 7 ani. Aici imi sunt platite toate contibutiile la stat conform legii in vigoare.
Pe langa acest contract de munca mai sunt si PFA, unde am venituri dupa care platesc impozit pe venit de 16%. Deci am doua tipuri de venit.
Intrebarea mea este daca la calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in calcul ambele venituri??
Va rog sa ma lamuriti, unele articole au reusit sa-mi creeze dubii...
Va multumesc pentru raspuns,
Eniko
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Bună ziua!
Am o nelămurire, sper să mă puteţi ajuta. Sunt angajată la o firmă cu carte de muncă, pe lângă mai sunt şi PFA. Ca şi angajată îmi sunt plătite toate contribuţiile necesare către stat. Întrebarea mea este: pentru a beneficia de indemnizaţia creştere copil (luând în calcul ambele venituri) ca şi PFA, în afară de cei 16% impozit mai trebuie să plătesc şi cei 6,5% la sănătate şi şi cei 0,85% pentru concedii şi indemnizaţii?? Unii spun că e necesar, alţii spun că e îndeajuns dacă e plătit doar de la societatea comercială...
Mulţumiri anticipate pentru răspuns.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Bună ziua!
Am o nelămurire, sper să mă puteţi ajuta. Sunt angajată la o firmă cu carte de muncă, pe lângă mai sunt şi PFA. Ca şi angajată îmi sunt plătite toate contribuţiile necesare către stat. Întrebarea mea este: pentru a beneficia de indemnizaţia creştere copil (luând în calcul ambele venituri) ca şi PFA, în afară de cei 16% impozit mai trebuie să plătesc şi cei 6,5% la sănătate şi şi cei 0,85% pentru concedii şi indemnizaţii?? Unii spun că e necesar, alţii spun că e îndeajuns dacă e plătit doar de la societatea comercială...
Mulţumiri anticipate pentru răspuns.