avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate eu_vicky

Activitate eu_vicky

Buna seara, nu intreb daca trebuie sa imi iau concediu, spun ca ei solicita sa ne luam zilele de concediu pe care le mai avem in perioada cat vom sta acasa si vom fi platit. Perioada pana la sfarsitul contractului 31,12.
Cel mai probabil ca sa nu fie nevoiti sa le plateasca ca zile de concediu ne luate in Ianuarie.
Bună ziua,
Am contract pe perioadă determinată care se termină pe 31 decembrie. Este un proiect.
Ramura firmei care se ocupă de proiect a aflat ieri că nu mai va primi de la client sarcini pe care să le efectuăm.
Astăzi nu s-au spus că de luni vom sta acasă și vom fi plătiți.
Am zile de concediu ce mai trebuiesc luate. Nu s-au spus că în perioada asta trebuie să le luăm și că statul le dă voie să ne oblige să le luăm.
Au dreptul să facă asta?
Buna ziua,
Vreau sa extind casa,mi s-a cerut titlul de propietate si am o problema,suprafata care este trecut in proprietatea statului si asupra caruia avem dreptul de folosinta este mai mic decat cel real .Este o diferenta de 24 mp(teren care a fost o alee intre case).
Cum pot intra legal in proprietatea intregului teren?
Discuție carnet de munca
Buna ziua, o prietena este angajata la o firma de 2 ani si nici pana acum nu i s-a facut o carte de munca pe motiv ca nu mai sunt tipizate,dar ea a cerut verbal pana acum sa i se faca una.
Ce poate sa faca ca sa obtina cartea de munca ?
Multumesc anticipat