Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren aferent constructiei
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren aferent constructiei

Buna ziua,
Vreau sa extind casa,mi s-a cerut titlul de propietate si am o problema,suprafata care este trecut in proprietatea statului si asupra caruia avem dreptul de folosinta este mai mic decat cel real .Este o diferenta de 24 mp(teren care a fost o alee intre case).
Cum pot intra legal in proprietatea intregului teren?
Pentru terenul aflat in proprietatea statului, va adresati primariei. In actul dvs de dobandire a imobilului este mentionata legea prin care intra terenul in posesia statului si totodata si legea prin care puteti sa solicitati sa il cumparati. Probabil acum detineti un contract de concesionare cu primaria.