Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Am contract pe perioadă determinată care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Am contract pe perioadă determinată care se termină ...

Bună ziua,
Am contract pe perioadă determinată care se termină pe 31 decembrie. Este un proiect.
Ramura firmei care se ocupă de proiect a aflat ieri că nu mai va primi de la client sarcini pe care să le efectuăm.
Astăzi nu s-au spus că de luni vom sta acasă și vom fi plătiți.
Am zile de concediu ce mai trebuiesc luate. Nu s-au spus că în perioada asta trebuie să le luăm și că statul le dă voie să ne oblige să le luăm.
Au dreptul să facă asta?
eu_vicky, utilizator
Nu trebuie sa va luati concediu. Cel mai probabil o sa fiti in somaj tehnic o perioada.
Buna seara, nu intreb daca trebuie sa imi iau concediu, spun ca ei solicita sa ne luam zilele de concediu pe care le mai avem in perioada cat vom sta acasa si vom fi platit. Perioada pana la sfarsitul contractului 31,12.
Cel mai probabil ca sa nu fie nevoiti sa le plateasca ca zile de concediu ne luate in Ianuarie.
Statul nu le da voie sa va oblige...dacă stați acasă, puteți sa va luați CO.