avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Am contract pe perioadă determinată care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Am contract pe perioadă determinată care se termină ...

Bună ziua,
Am contract pe perioadă determinată care se termină pe 31 decembrie. Este un proiect.
Ramura firmei care se ocupă de proiect a aflat ieri că nu mai va primi de la client sarcini pe care să le efectuăm.
Astăzi nu s-au spus că de luni vom sta acasă și vom fi plătiți.
Am zile de concediu ce mai trebuiesc luate. Nu s-au spus că în perioada asta trebuie să le luăm și că statul le dă voie să ne oblige să le luăm.
Au dreptul să facă asta?
Ultima modificare: Vineri, 16 Decembrie 2022
eu_vicky, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:20, 17 Decembrie 2022
Nu trebuie sa va luati concediu. Cel mai probabil o sa fiti in somaj tehnic o perioada.
Buna seara, nu intreb daca trebuie sa imi iau concediu, spun ca ei solicita sa ne luam zilele de concediu pe care le mai avem in perioada cat vom sta acasa si vom fi platit. Perioada pana la sfarsitul contractului 31,12.
Cel mai probabil ca sa nu fie nevoiti sa le plateasca ca zile de concediu ne luate in Ianuarie.
Statul nu le da voie sa va oblige...dacă stați acasă, puteți sa va luați CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical in perioada scolilor inchise Diana P Diana P Buna ziua. Lucrez intr-o gradinita privata. Azi am fost anuntate oficial ca se va inchide gradinita, in urma anuntului dat de autoritati. Angajatorii ne-au ... (vezi toată discuția)
Am fost concediat cu preaviz și aveam concediu restant. la final nu mi-am primit banii așa cum mi s-a promis, ce aș putea face pentru a-i recupera? Maciupiciu Maciupiciu La data de 1 Decembrie am fost chemat de patron si mi-a spus ca ma concediaza pe motiv ca suntem prea multi pe acelasi post (doi), iar el nu-si mai permite sa ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se poate intrerupe un contract pe perioada nedeterminata in conditiile in care angajatorul nu mai are proiecte in curs de desfasurare? terealexia14 terealexia14 Sunt angajata intr-o multinationala cu contract pe perioada nedeterminata. De la sfarsitul lunii aprilie s-a incheiat contractul pentru care lucram de 7 luni ... (vezi toată discuția)