avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate aura-cata

Activitate aura-cata

Discuție Divort, partaj
doresc sa divortez.locuiesc intr-un apartament de 3 camere luat cu banii munciti de mine afara din tara dar fiind casatorita cu actualul sot. am un baiat de 22 ani.cu handicap.la divort casa se va imparti in jumate?am nevoie de avocat?
Răspuns la discuția Concediu si carte de munca
si in privinta programului ce pot face?cum ii pot spune ca nu face asta?sa schimbe programul dupa dispozitia lui?
Răspuns la discuția Concediu si carte de munca
am imprumutat doar pt nevoi personale fara nici un act.avind doar un caiet in care scriem ce datorii avem fiecare.scris de noi
buna ziua.lucrez la o firma de 5 ani.in toti acesti 5 ani nu am avut deloc concediu pt ca patronul ne spunea ca nu are bani sa ne plateasca.este corect?am mai aflat ca pe cartea de munca sintem trecute la 4 ore.el ne-a trecut asa fara sa ne spuna.ce pot face in acest caz?si eu mai am sa ii dau bani patronului meu.in cazul in care doresc sa plec din firma sint cum pot face sa ii dau aceasta suma de bani in rate in cazul in care el ne ameninta ca doreste sa ii dam toti banii odata?si mai doresc sa stiu daca are dreptul sa ne schimbe programul de cite ori vrea el si cind vrea el.noi nu avem nici un cuvint de zis?va multumesc
Răspuns la discuția pensie
da.are carte de munca ,are carte de identitate provizorie,are toate actele necesare.data nasterii este 25 09 1949
Discuție pensie
pot ajuta o persoana fara locuinta sa obtina pensie?are 63 de ani si are o vechime in munca de 34 ani.i-a depus cineva o cerere la oficiul de pensii,dar cei de acolo au spus ca nu are virsta .dar el are anii de munca necesari pt pensie.cum poate proceda in acest caz?poate iesi la pensie si apoi cind face virsta sa i se recalculeze?unde sa ma adresez?multumesc