avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate rareshu87

Activitate rareshu87

buna, am fost si eu angajat ca si agent vanzari la o firma de distributie pana acum 3 luni, cand am plecat dandu-mi demisia.in timpul in care am fost angajat mi sa retinut garantie 30% din salar,suma care sa strans a fost de 8700 ron.dupa ce am demisionat am depus o cerere pentru restituirea garantiilor, cei de la birouri nu au vrut sa imi dea numar de inregistrare.dupa 2 luni am facut o sesizare printr-un avocat dar nici asa nu au vrut sa imi restituie garantiile pe motiv ca mai sunt facturi neincasate la firmele la care am distribuit eu marfa.printre aceste firme sunt si cateva care au falimentat.conducerea firmei la care am lucrat mi-a zis ca acesti bani care trebuie recuperati o sa fie retrasi din garantiile mele.este legal ce vor sa faca, mai am vreo sansa sa imi recuperez banii???
multumesc mult
am fost angajat la o societate comerciala timp de 2 ani cu functia de agent vanzari, timp in care in fiecare luna mi se retinea 30% din salariu ca si garantie.vreau sa va intreb daca este legal sa mi se retina asa de mult, tinand cont ca in momentul in care am plecat de la firma respectiva mi sau strans in jur de 8000 de ron, salariul meu de incadrare era de 1000 ron.problema mai mare este ca nu stiu daca o sa mi-i pot recupera.in cat timp ar trebui sa primesc banii si cum ar trebui sa procedez ca sa mi-i primesc?
am incercat si acest lucru dar firma la care vreau sa ma angajez doreste cel putin decizia si dak se poate si cartea de munca, care la fel este la bucuresti.si eu stiam k decizia trebuie sa o primesti in 5 zile, nu pot sa fac vreo plangere la itm?
multumesc
buna ziua,
va rog sa ma ajutati intr-o privinta:am fost angajat la o firma importanta din tara timp de 2 ani si jumatate.in 28.04.2009 am fost informat de seful meu k nu mai au nevoie de serviciile mele si ca ar fi mai bine sa imi depun demisia.dupa mai multe discutii am hotarat sa imi depun demisia cu preaviz care imi expira in 12.05.2009.in acest timp am reusit sa imi gasesc la o alta firma de munca unde imi cereau decizia de incheiere a contractului de munca de la firma unde am lucrat.am tot insistat la firma unde am fost angajat dar inca nu mi-a fost trimisa aceasta decizie.tin sa precizez ca eu am lucrat la un punct de lucru din alba iulia si decizia trebuia trimisa de la sediul firmei din bucuresti.am sunat si la itm in alba iulia si mi-au spus ca ei nu ma pot ajuta cu nimic.as vrea sa stiu legal in cat timp trebuia sa primesc aceasta decizie si ce as putea sa fac daca nu o primesc tinand cont ca eu am nevoie de ea pentru angajare.
va multumesc mult...