avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate oana vultur

Activitate oana vultur

Problema e ca oricum as face,din punct de vedere contabil, trebuie sa existe vanzarea cumpararea, pentru a fi in regula cu TVA-ul, din punct de vedere fiscal.Si totodata, firma x(creditorul) in urma cumpararii...va deveni debitoare pentru firma y.
Se poate face compensare intre cele doua firme ( firma x are creanta prin imprumut si datoria prin cumparare) ..in cazul acesta? Daca da, aveti o baza legala?
Va multumesc
ok...multumesc pentru raspunsul prompt...:)
din cate imi amintesc eu, la transferul de propietate asupra autoturismelor,( schimbul numelui propietarului in talon si in cartea de identitate a masinii), era necesar contractul de vanzare cumparare.....Acest act de dare in plata a autoturismelor...este valabil pentru transferul proietatii, in cazul acesta?
Multumesc
Si inca ceva....pe baza acestui act aditional de dare in plata...pot face transferul de propietate?

Multumesc mult pentru raspuns.
Daca aveti baza legala, puteti va rog sa o precizati? Aceasta dare in plata, se poate face intre cele doua firme efectiv, sau necesita un notar?
Referitor la facturi.....ma refeream la faptul ca doream sa evit relatia comerciala de vanzare cumparare, care implica TVA, dar solutia dumneavoastra e ok, ma scuteste de vanzarea-cumpararea autoturismelor...

Va multumesc:)
Buna ziua, am urmatoarea intrebare:

SC x SRL a imprumutat firma SC Y SRL, pe parcursul anului( fara dobanda)
SC Y SRL are in propietate 5 autoturisme.
Intrebarea este :
Se poate face un act aditional sau modifica contractul de imprumut, in asa fel incat cele 5 autoturisme sa reprezinte garantie pentru banii imprumutati?
Ideea e ca cele doua firma au cazut de acord la stingerea datoriei, si doresc transferul autoturismelor in patrimoniul SC X SRL, pe baza acelui contract, in care s a stipulat garantia, dupa o anumita perioada de neplata.

Daca este posibil, aveti si o baza legala care permite aceasta operatie?
Sau daca cu, ce alte metode mai sunt de stingere a datoriei, fara a se face facturi, care sa genereze impozite?


Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția problema fiscalitate tva
Buna ziua, am urmatoarea intrebare:

SC x SRL a imprumutat firma SC Y SRL, pe parcursul anului( fara dobanda)
SC Y SRL are in propietate 5 autoturisme.
Intrebarea este :
Se poate face un act aditional sau modifica contractul de imprumut, in asa fel incat cele 5 autoturisme sa reprezinte garantie pentru banii imprumutati?
Ideea e ca cele doua firma au cazut de acord la stingerea datoriei, si doresc transferul autoturismelor in patrimoniul SC X SRL, pe baza acelui contract, in care s a stipulat garantia, dupa o anumita perioada de neplata.

Daca este posibil, aveti si o baza legala care permite aceasta operatie?
Sau daca cu, ce alte metode mai sunt de stingere a datoriei, fara a se face facturi, care sa genereze impozite?


Va multumesc anticipat
Buna ziua, am urmatoarea intrebare:

SC x SRL a imprumutat firma SC Y SRL, pe parcursul anului( fara dobanda)
SC Y SRL are in propietate 5 autoturisme.
Intrebarea este :
Se poate face un act aditional sau modifica contractul de imprumut, in asa fel incat cele 5 autoturisme sa reprezinte garantie pentru banii imprumutati?
Ideea e ca cele doua firma au cazut de acord la stingerea datoriei, si doresc transferul autoturismelor in patrimoniul SC X SRL, pe baza acelui contract, in care s a stipulat garantia, dupa o anumita perioada de neplata.

Daca este posibil, aveti si o baza legala care permite aceasta operatie?
Sau daca cu, ce alte metode mai sunt de stingere a datoriei, fara a se face facturi, care sa genereze impozite?


Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Succesiunea in instanta
Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea problema:
-obiectul mostenirii este un apartament
-mostenitorii de drept sunt : - eu, nepoata decedatei ( intrucat parintii mei sunt decedati) (25%)
- fratele meu -nepot (25 % )
- fiica decedatei -matusa noastra (50% )
Problema e ca matusa nu doreste sa imparta cu noi bunul ( pur egoism) si astfel nu am reusit sa facem succesiunea, pentru ca nu ne mai raspunde la telefon/usa.
Am hotarat sa actionam in instanta, pentru ca oricum nu avem cum sa pierdem , decat bani :(. am primit insa mai multe sfaturi, de la avocati diferiti
- ca ar trebui sa facem o acceptare de sucesiune la notar (taxa 100 ron), dupa care sa asteptam sa treaca cele 6 luni si apoi sa actionam
- ca ar trebui sa trimitem notificare ( 100 ron / notificare) paratei pentru a incerca sa rezolvam maleabil, apoi in instanta
- si din ambele parti am inteles ca pentru vanzarea bunului, exista o taxa la judecatorie, destul de mare

Sunt corecte taxele de mai sus?..Este posibil ca parata sa poata fi obligata sa accepte vanzarea bunului pentru a imparti banii? exista alta cale mai putin costisitoare? Exista posibilitatea ca parata sa si piarda partea?

Va multumesc anticipat
chiar e o situatie penibila in familie, dar asta e...:(