avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate costelino18

Activitate costelino18

apoi , sa va zic , ce se intampla daca unii te gasesc bun dpdv medical sa ai permis de sofer profesionist , iar la angajare nu reusesti sa treci peste celelalte analize ..... este un nonsens ....... v_am mai spus , eu sunt de acord cu testarea medicala anuala , pentru ca poate interveni ceva pe parcurs ....... dar la obtinerea/reinnoirea permisului de conducere este un vis legislativ lasat expres sau din necunoastere , astfel incat esti obligat sa treci prin anumite testari medicale de doua ori, cu costuri duble
multumesc din nou pentru raspunsurile dvs
Multumesc iarasi pentru raspuns , dar am studiat ce fel de analize se fac pentru preschimbarea permisului si ce fel de analize se fac pentru fisa pentru locul de munca(aici nu sunt prevazute pe categorii, ci doar daca vrei sa lucrezi ca sofer profesionist) . Problema este ca oricum numai cu permisul de conducere , nu poti lucra ca sofer profesionist, cu toate ca obtinere acestui permis te valideaza apt de conducere(nu trebuie discutat, caci nu este vorba doar de cunostinte teoretice sau practice, ci se cere in plus o fisa medicala). Mai departe , fisa medicala pentru permisul de conducere are 75% din analizele cerute pentru fisa medicala ceruta la locul de munca. Aici nu vad de ce ar trebui sa platesti de doua ori aceleasi analize, sau sa pierzi timpul de doua ori(nu mai punem, daca din greseala ies analize diferite). Dupa parerea mea , este ca daca pentru a obtine permisul profesionist de conducere, te testez medical, atunci inseamna ca esti apt pentru "riscurile profesionale" ale oricarui post de sofer ce include categoria respectiva( mai departe sunt de acord , sa faci la fiecare an aceasta fisa). Deci atunci cand ai obtinut permisul de conducere , sau il reinoiesti, este un abuz faptul ca trebuie sa dublezi anumite analize. Cere ceea ce nu a fost facut, dar nu fisa in totalitate . Sa fie scoasa obligatitivitatea de a face fisa la obtinerea sau reinnoirea permisului , daca aceasta este prevazuta la angajare. Exista posibilitatea de a completa fisa pentru obtinerea sau inlocuirea permisului cu ceea ce se cere in plus la fisa medicala pentru angajare. Oricum multumesc ca incercati sa imi aratati ceea ce este prevazut legal in aceste situatii.
multumesc pentru raspuns , oricum este aiurea ..... lasam banii si vorbim de timpul pierdut pentru aceleasi analize, cand ca o exceptie se putea prevede acest lucru ........... am schimbat permisul azi, si peste cateva zile cand imi iese permisul vreau sa ma angajez ..... de ce sa nu pot profita de analizele pe care le_am facut in urma cu cateva zile?
nu m_ai lamurit , pai si fisa medicala pentru preschimbare se face de catre institutii autorizate pentru medicina muncii, numai ca sunt doar cateva mici diferente , analize in plus ...... adica nu ai putea folosi acea fisa care este valabila 1 an si sa fie completata cu restul de analize ..... daca azi am schimbat permisul, maine ma duc si platesc si fac (75%) aceleasi analize? ..... aici e nedumerirea mea ...... si asa m_au trimis si la verificare apnee si mi_a luat inca 300 degeaba, doar sa constate ca sunt sanatos ....... daca le mai faci odata , si de obicei angajatorii refuza sa le plateasca , se dubleaza bani degeaba pe care trebuie sa_i dai
Fisa medicala obtinuta cu ocazia reinnoirii permisului de conducere profesionist , poate inlocui fisa medicala la angajare?
persoana respectiva este un avocat care inseala multi oameni ...... cu oferte de plecare in strainatate
am fost inselat pe internet......am depus o suma de bani in contul unei persoane in schimbul unei oferte........persoana respetiva a incercat sa ma insele in continuare dar nu m-am lasat pacalit mai mult.................vizavi de oferta, am pastrate toate mesajele trimise sau primite de mine, in care este trecut si numarul de cont in care solicita plata...........


ce as putea face impotriva acestui individ?
mentionez ca nu sunt singurul pagubit, are deja mai multe plangeri penale depuse impotriva sa de alte persoane pagubite anterior..........dar el lucreaza in continuare cu acelasi procedeu, fara ca nimeni sa-i spuna ceva......... acelasi tip de inselaciune, prin care promite ceva in schimbul unei sume de bani, foloseste acelasi cont bancar, si nu onoreaza nici o promisiune
pentru suma totala se ia in calul solda de baza din octobrie 2010 (- 25% saderea lu boc + 15 % cresterea din 2011)- este scris undeva si prevede salariile compensatorii- si mai este un ordin ........ cum se calculeaza solda de baza....un ordin ciudat din care ai numai de pierdut exact cum a fost cu salariile ......... o sa caut din nou sa va dau baza legala ............

dar eu vreau sa stiu pentru cei care ati primit raspunsuri ........ nu vorbele lor ci baza legala dupa care nu v-au platit si celelalte 2salarii
care sunt portitele legale care ne leaga de acestea si cei care ati primit raspuns negativ gen GHIZA ce prevederi legale au invocat?