avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate IulianRD

Activitate IulianRD

In Fondul de Salarii intra si indemnizatiile de concediu medical achitate din FNUASS ? Si ma refer atat la un concediu medical cu cod 01, mai mare de 5 zile, unde am niste zile de medical platite de FNUASS, cat si la un concediu medical cu cod 08 ... Am pus ambele variante, pentru va unul este impozitat, iar altul nu .
Va multumesc mult
Iulian
Deci, este suficienta Cartea de Munca.
Multumesc.=D>
O zi buna.
Pentru un muncitor angajat in perioada 1985 - 1991, am gasit, in statele de plata ale societatii, un spor de vechime de 3% respectiv de 6 %. (probabil a trecut de la 3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3-5 ani la 6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani)

Ce temei legal ar trebui sa contina Adeverinta pentru Casa de Pensii, pentru acordarea acestui spor de vechime ? #-o

Multumesc. :))
Dna, imi permit sa afirm ca gresiti.
Acelasi CNP poate fi incadrat in sectiunile A si C sau B si C, dar nu si in sectiunile A si B.

Eu intreb ceva concret si dv imi raspundeti cu citate din lege.

Repet, doresc interpretarea pentru speta pe care am prezentat-o. Daca este posibil un raspuns "la subiect" il astept cu nerabdare. Altfel, va multumesc pentru timpul acordat si ... o zi frumoasa.
Va multumesc pentru raspuns. Nu stiu de ce majoritatea raspunsurilor vin cu "citate din legislatia in vigoare" fara a se raspunde concret la problema pusa.
Va informez ca am citit si eu datele despre sectiunile declaratiei 112 si ca, pentru problema pusa, eu consider ca sectiunile ar trebui completate asa cum scris.
Va rog sa nu va suparati, insa intrebarea mea este daca interpretarea este corecta, iar daca nu, as fi vrut sa vad o alta interpretare.

1 - salariat cu CIM conditii deosebite + conventie civila ,
2 - salariat cu CIM conditii normale + conventie civila ???

Personal,
- in cazul 1 - B si C,
- in cazul 2 - A si C sau B si C

Daca in cazul 1 lucrurile mi se par mai clare, in cazul 2 , inclin spre B si C
- deoarece " SECŢIUNEA A - ... numai venituri din salarii şi asimilate salariilor şi care au avut un singur raport de muncă cu angajatorul ... "

- insa si "SECŢIUNEA B - Se completează numai dacă salariatul nu se încadrează la secţiunea A (a avut mai multe contracte de muncă..) ... ma pune in dificultate, deoarece nu au fost mai multe contracte de munca

Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti cum incadrati dpdv al sectiunilor A, B si C ale declaratiei 112 urmatoarele cazuri:
1 - salariat cu CIM conditii deosebite + conventie civila ,
2 - salariat cu CIM conditii normale + conventie civila ???

Personal, in cazul 1 as pune B si C, iar in cazul 2 - A si C.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Calcul CAS - Angajator
Asa consider si eu ... nu stiu de ce CIEL salarii calculeaza altfel
Multumesc.
Răspuns la discuția Calcul CAS - Angajator
In programele ce calcul salarii am gasit doua variante:
1 - se calculeaza 20.8% * (2000 + 200 + 200)
2 - se calculeaza 20.8% * 2000 + 15.8%*(200+200)

Aici va vog sa ma lamuriti . Multumesc
Răspuns la discuția Calcul CAS - Angajator
Buna seara,

CIEL calculeaza 20.8% pentru cei 2000 lei si 15.8% pentru sporuri.
Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema legata de contributia CAS datorata de angajator pentru un salariat incadrat cu un salariu de 2000 lei. Acesta lucreaza in conditii deosebite de munca si beneficiaza de un spor de vechime de 10% si un spor de lucru in conditii nocive de 10%. Cum se calculeaza in acest caz CAS angajator ?
Va multumesc.