avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul CAS - Angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul CAS - Angajator

Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema legata de contributia CAS datorata de angajator pentru un salariat incadrat cu un salariu de 2000 lei. Acesta lucreaza in conditii deosebite de munca si beneficiaza de un spor de vechime de 10% si un spor de lucru in conditii nocive de 10%. Cum se calculeaza in acest caz CAS angajator ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: IulianRD , utilizator 16:01, 18 Februarie 2015
Vedeti aici un calcul :
[ link extern ]
Buna seara,

CIEL calculeaza 20.8% pentru cei 2000 lei si 15.8% pentru sporuri.
In programele ce calcul salarii am gasit doua variante:
1 - se calculeaza 20.8% * (2000 + 200 + 200)
2 - se calculeaza 20.8% * 2000 + 15.8%*(200+200)

Aici va vog sa ma lamuriti . Multumesc
C.A.S.-ul se aplica la salariul brut realizat . In speta, (2000 + 200 + 200) x 20.8%.
Asa consider si eu ... nu stiu de ce CIEL salarii calculeaza altfel
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporuri mediu radioactiv mjion mjion buna seara ! am lucrat intr-un depozit, unde se aflau si materiale radioactive. in aceasi zona , exploatam si echipamente cu raze X, avand ... (vezi toată discuția)
Salariul de baza minim brut al salariatului angarat in ramura transporturi alcibiade alcibiade Comparand prevederile din cele doua CCM-uri prezentate in continuare, v-as ruga sa va exprimati opinia argumentata privind [b]salariul de baza minim brut al ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as vrea sa stiu daca pentru orele suplimentare efectuate ... bosanceanugheorghe bosanceanugheorghe Buna ziua, As vrea sa stiu daca pentru orele suplimentare efectuate in perioada 1977-2000 s-a retinut contributia pentru asigurari sociale de stat. Am depus ... (vezi toată discuția)