Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul CAS - Angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul CAS - Angajator

Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema legata de contributia CAS datorata de angajator pentru un salariat incadrat cu un salariu de 2000 lei. Acesta lucreaza in conditii deosebite de munca si beneficiaza de un spor de vechime de 10% si un spor de lucru in conditii nocive de 10%. Cum se calculeaza in acest caz CAS angajator ?
Va multumesc.
Vedeti aici un calcul :
[ link extern ]
Buna seara,

CIEL calculeaza 20.8% pentru cei 2000 lei si 15.8% pentru sporuri.
In programele ce calcul salarii am gasit doua variante:
1 - se calculeaza 20.8% * (2000 + 200 + 200)
2 - se calculeaza 20.8% * 2000 + 15.8%*(200+200)

Aici va vog sa ma lamuriti . Multumesc
C.A.S.-ul se aplica la salariul brut realizat . In speta, (2000 + 200 + 200) x 20.8%.
Asa consider si eu ... nu stiu de ce CIEL salarii calculeaza altfel
Multumesc.