avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcularea punctelor de pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcularea punctelor de pensie

Sunt pensionar, iar la calcularea punctelor de pensie s-a luat in calcul salariul tarifar si nu cel brut, asa cum pervede L.19/2000.
Art. 164(1) din L.19/2000, prevede folosirea salariilor brute sau nete "asa cum au fost inregistare in carnetele de munca"??!!
Nu stiu daca cei care au conceput legea au avut in vedere Ordinul 136/1976 (neabrogat) care prevede la lit e "... se inscrie retributia tarifara de incadrare..." NICIODATA in carnetele de munca nu s-au inscris salariile brute sa nete.
Conform art. 2 lit e, principiul contributivitatii, daca CAS-ul s-a retinut dintr-o anumita suma (salarul brut de pe statul de palta), calculul drepturilor de asigurari sociale (deci si pensia) ar trebui calculate din aceeasi valoare (salarul brut).
Ma poate sfatui cineva ce sa fac?
De ce nu cititi atent art 164 alin (1)???

Pana la data de 01.04.2001 s-au luat ca baza de calcul: salariile tarifare de incadrare si sporurile cu caracter permanent
Dupa data de 01.04.2001 se ia in calcul VENITURILE realizate (dar nu mai mult de 5 salarii medii pe economie)
sporul pt.conditii grele sau nocive este un spor cu caracter permanent? Acesta s-a acordat in baza unor ct.colective de munca, pe perioada valabilitatii acestor contracte si in cuantumuri diferite!Se iau in calcul la stabilirea pensiei?
Aceste sporuri se acordau cf HCM 1051/1959, Lg 57/ 1974
Dupa 01.04.1992 cand a aparut CCM se acorda in baza acestuia si a altor lehi: HG 127/1991; Lg 49/1992 etc
Multumesc pt.raspuns; ramane totusi intrebarea:sunt sau nu acestea sporuri cu caracter permanent?
Cred ca se face o confuzie. Sa dau un exemplu: Salariul tarifar a fost in 1979 de 1906 lei, inscris in carnetul de munca. Lucrind in acord, am cistigat 6000 lei, salar brut. Din acest salar brut s-a retinut si s-a varsat CAS-ul. La calcularea punctelor de pensie se ia in calcul salarul de 1906 lei (tarifarul) si nu 6000 (brutul). Se procedeaza corect sau nu ? A se vedea art. 2 lit e din L.19/2000.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinte cas Doina Elena Doina Elena Pentru recalcularea pensiei, salariatii solicita adeverinte cu venitul brut realizat in perioada 1998-04.2001, deoarece salariul brut realizat in functie de ... (vezi toată discuția)
Sporuri nevalorificate la calculul pensiei ContSters122901 ContSters122901 O situatie putin neclara.... S-au depus actele pentru o pensionare anticipata (anticipatie de 9 luni) 1. Perioada 1969- 1972 - in carnet de munca - ... (vezi toată discuția)
Sporurile si pensia catalina76 catalina76 Buna seara, Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca la calcularea pensiei se iau in calcul si sporurile? Va multumesc. (vezi toată discuția)