avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate iade

Activitate iade

Buna seara! Am o situatie "speciala"#-o Am un cont pe Ghiseul.ro iar ca un cetatean corect ce sunt:), am intrat sa-mi platesc impozitul catre stat, moment in care cu surprindere constat ca am de plata catre ANAF 588 lei (asta la data de 17.01.2017). Merg la ghiseul ANAF sa ma interesez si aici aflu cu stupoare ca este un impozit din 2008 cand am depus activitate pe PF. Bineinteles ca nu mai am chitanta cu care am achitat, dar am cautat in acte si am gasit declaratia pe care am facut-o si Decizia de Impunere in care scrie ca am de plata 28 lei. Imi storc creierii si-mi amintesc foarte clar ca am umblat atunci vreo 3-4 zile pana am rezolvat si am si platit cei 28 lei exact in ziua in care mi-au dat Decizia.Asta se intampla in august 2009 pentru activitatea din 2007 (nicidecum 2008).Am 2 Intrebari; stiu ca exsista un termen de prescriptie de 5 ani, in ce conditii pot beneficia (avand in vedere ca nu mai gasesc chitanta si nu ma crede nimeni pe cuvant)? Si care ar fi varianta sa nu fiu nevoita sa platesc, mai ales ca suma creste ametitor (azi dimineata aveam deja 663 lei-in nici o luna)? PS: am asa o banuiala ca d-nul Dragnea are nevoie de bani la buget si nu stie cum sa faca rost de ei. Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Succesiune
Succesiunea este dezbatuta, exista actul de mostenitor(sunt doi mostenitori), dar nu este autentificat. Are doar stampila si parafa notarului. Vreau sa stiu daca este ok asa si fara autentificare.
Discuție Succesiune
Buna seara, as dori sa ma lamuresc intr-o chestiune si anume; actul de mostenitor trebuie autentificat? ce se intampla in cazul in care nu este autentificat si imobilul se vinde. Este posibil ca actul de vanzare-cumparare sa fie nul in cazul in care apare un alt mostenitor?

Va multumesc
Buna seara,

urmeaza sa cumpar un apartament la care proprietarii au act de succesiune (sunt doi frati) iar maine urmeaza sa vad si actele. Va rog sa-mi spuneti la ce sa fiu atenta pentru a evita neplacerile ulterioare.

Va multumesc pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspunsuri. Am fost pusa pe ganduri de o doamna avocat care mi-a spus ca donatia de bun imobil ar intra la masa partajabila.

Paste Fericit!
Va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune: am o garsoniera, donata cu clauza de uzufruct viager de o matusa ( care este inca in viata). In acest moment urmeaza sa divortez. Are sotul dreptul la aceasta donatie? mai avem si o casa pe care urmeaza sa o vindem, aceasta a fost dobandita in timpul casatoriei.

Va multumesc
Va multumesc.
Bunuri comune insemnand? casa si tot ce exista in ea, masina..si alte bunuri?
Multumesc
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
ce se poate intampla in cazul unui divort, daca unul dintre soti aduce dovezi in instanta ca celalalt a "calcat stramb"- adulter ( poze, martori, etc?). Poate obtine mai mult la partaj? sau cam ce ar putea rezolva cu asta?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Sfaturi-Divort
Va multumesc pentru raspunsuri.