Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara, as dori sa ma lamuresc intr-o chestiune si anume; actul de mostenitor trebuie autentificat? ce se intampla in cazul in care nu este autentificat si imobilul se vinde. Este posibil ca actul de vanzare-cumparare sa fie nul in cazul in care apare un alt mostenitor?

Va multumesc
Certificatul de mostenitor se obtine in cadrul dezbaterii succesorale fie la notar fie la instanta. Imobilul nu se poate vinde legal Decat dupa dezbaterea succesorala precizata mai sus.
Succesiunea este dezbatuta, exista actul de mostenitor(sunt doi mostenitori), dar nu este autentificat. Are doar stampila si parafa notarului. Vreau sa stiu daca este ok asa si fara autentificare.
Procedura autentificarii este deosebita de cea a eliberarii certificatului de mostenitor. Certificatul de mostenitor nu trebuie autentificat.