avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate vedere

Activitate vedere

Buna ziua,
Lucrez de mai bine de un an de zile in cadrul armatei si de aproximativ 7 luni din lipsa de personal programul de lucru este unul foarte incarcat, adica 24 h de munca cu 48 h repaos. In felul acesta s-au adunat foarte multe ore suplimentare care ar trebui recuperate. Poate cineva dintre dumneavoastra care a avut de a face cu legile si regulamentele militare sa ma lamureasca daca se pot recupera aceste ore si daca da, ce as putea face in acest sens?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Am achizitionat pe data de 31.01.2011 un telefon de la un magazin cunoscut de telefonie mobila si am constatat o defectiune de ordin tehnic la acesta, motiv pentru care am mers la firma respectiva pentru a imi inapoia banii sau pentru a imi schimba produsul. Mentionez ca produsul este cumparat cu toate actele necesare (factura, bon, certificat de garantie), cumparat la liber iar eu m-am prezentat astazi, 09.02.2011, adica la nici 10 zile de la achizitionare. Reprezentantii de vanzari au refuzat sa imi schimbe produsul sau sa imi returneze banii pe motiv ca trebuia sa ma preint in primele 24 de ore, desi in timul asta nu aveam cum sa observ daca are sau nu ceva defect. Din vagile mele cunostinte in ceea ce priveste legilslatia stiam ca pot returna orice produs in primele 14 zile de la achizitonare.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum e cu perioada asta de la achizitionare si cum ar trebuis a procedez, daca trebuie sa fac o sesizare OPC ului sau sa astept sa mi-l repare. eu as prefera sa imi returneze banii sau sa imi inlocuiasca produsul, am dat totusi o suma frumusica pe el.

Va multumesc anticipat,
Viorel Alexandru
Răspuns la discuția chemare in instanta
P.S. de la ITM mi s-a spus ca ei nu pot face o verificare in acest sens deoarece nu intra in atributiile lor
Buna ziua,

Am vorbit zilele trecute despre refuzul firmei pentru care am lucrat anterior de a plati salariile angajatilor, desi am semnat demisia de comun acord. Am primit o serie de sfaturi folositoare pentru care va multumesc. Am ajuns la pasul in care trebuie sa fac o cerere de chemare in instanta la tribunalul de pe raza caruia imi am domiciliul. aici m-am impotmolit deoarece nu stiu ce acte trebuie sa depun alaturi de aceasta cerere, nici in cate exemplare trebuie sa o depun. Acestea le voi trimite prin posta deoarece imi e peste mana sa ajung in judetul in care am domiciliul. Va rog sa ma luminati in legatura cu pasii pe care ii mai am de parcurs si timpul estimativ al solutionarii problemei.

Va mulumesc anticipat.
Răspuns la discuția refuzarea platii salariilor
Buna ziua,

Am fost la ITM si mi-au spus ca nu tine de atributiile lor sa faca o verificare. M-am hotarat, asa cum m-ati sfatuit si dvs, sa depun actele la tribunalul judetului de care apartin (Arges). Spune-ti-mi, va rog, ce documentre trebuie sa trimit prin posta, si ce urmeaza dupa ce am trimis aceste documente, adica urmatorul pas care a fi.

Va multumesc
Buna ziua,

Pana de curand am lucrat in carul unei companii sub patronat italian. In ultimele luni firma a cunoscut asprimea crizei economice si situatia a inceput sa se complice, astfel ca o parte din departamente au incetat lucrul, salariile au inceput sa intarzie etz. Astfel m-am hotarat sa imi dau demisia, care avut loc cu acordul partilor, chiar in ziua de salariu, pentru a beneficia de un ciclu complet de salarizare. Cun era de asteptat, salariile au intarziat, si nici pana in ziua de astazi nu au venit, inplinindu-se astfel 16 zile. As dori sa actionez in instanta, dar nu stiu cum sa fac si care imi sunt drepturile, motiv pentru care apeez la dvs. Firma e din Bucuresti, eu sunt din provincie, student in Bucuresti.

Va multumesc anticipat.