avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate tandarica

Activitate tandarica

Multumesc pentru raspuns Sunt nepoata unui veteran de razboi . Bunicul a decedat in anul 1997, bunica a decedat pe data de 1.01.1998.Pe data de 03.03.1998 la adresa bunicului i sa transmis o adeverinta in care era instiintat ca comisia judeteana ia stabilit dreptul de proprietate de 7,58 ha Aceasta adeverinta fiind valabila pina la emiterea titlului de propritate.Titlu de proprietate ce a fost emis in anul 2001 cu suprafata de 2,33 ha suprafata ce se regaseste in registru agricol.Daca diferenta de 5 ha ia fost dat ca a fost veteran de razboi eu pot sa revendic?
Buna seara!

Am nevoie de o informatie. Bunicul a fost veteran de razboi, a decedat in anul 1997. Nu a solicitat la primarie sa i se dea cei 500mp conform legii pentru veteranii de razboi. Eu, ca nepoata, pot solicita acest drept al bunicul meu?
Răspuns la discuția Agresiune verbala
Are cineva vreo parere sau i s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Si ce masuri a luat? :help:
Buna ziua! Am nevoie de sfatul unui avocat.. Ce pot face in cazul in care sunt agresata verbal pe strada? Mentionez faptul ca am fost la politie , nu am dat nici o declaratie datorita faptului ca nu am martor. Insa persoana respectiva persista cu agresiunea verbala, dat fiind faptul ca a fost averizata de catre un politist de proximitate. De fiecare data cand nu sunt insotita de nimeni incepe cu injurii. Ce pot face in asemenea situatii?
Va multumesc!
As vrea si eu sa stiu cat este si cum se calculeaza impozitul in urma unei succesiuni. Prin instanta s-a incheiat o tranzactie intre mine si tatal meu, masa succesorala a fost teren in suprafata de 2 ha si 3300 mp in zona de sud a tari 1/2 din apartament cu trei camere suprafata 65,37 mp situat in Bucuresti sectorul 5 anul de cumparare al apartamentului 1992 unde proprietari eram eu,sotul ,mama(decedata) si tata . In urma acestei tranzactii tata a primit de la mine 10 000 lei pentru dreptul ce i se cuvenea dumnealui.
Am primit de la sectia financiara, la domiciliu,o adresa in care imi cere pentru apartament: vechimea, anul constructiei, materialul din care este construit pe care nu stiu de unde sa le iau deoarece in contractul de vanzare cumparare nu specifica aceste detalii.
De la circa financiara mi s-a spus ca aceste date trebuie pentru impozitul de 1%, dar 1% din ce? Exista normative in aceasta privinta?
Ma poate lamuri si pe mine cineva ce trebuie sa fac in aceasta situatie.
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Buna seara ,
Ma comfrunt cu o situatie pe care nu o inteleg, si anume SOMAJUL TEHNIC
Societatea noastra a intrat in somaj tehnic in baza ordonantei 28 toate bune si frumoase pina aici, dar problemele pe care nu le intelegem sunt:
-pe perioada de doua saptamini cit este somajul tehnic lunar , esalonat pe o perioada de sase luni se lucreaza zilnic . Refuzul inseamna neplata procentului de 75 %, sunt perioade cind se lucreaza simbetele si duminicile fara absolute nici o plata ( motivul : nu s-a realizat sarcina de plan in cursul saptaminii)
-pe perioada diferentei de zile care lucram si nu suntem in somaj tehnic realizatul la salariul net pe aceste doua saptamini este de 25-35 % este legal .
- cu toate ca uzina a facut disponibilizari de circa 45% din personal munca s-a dublat pentru a acoperi diferenta de personal disponibilizat iar salariul lunar este de circa 50 -55 %
-pe toata aceasta perioada cit lucram nu inteleg de ce suntem in somaj ethnic
- cu toate ca s-a lucrat toata luna , si s-a facut productie bonurile de masa au fost 10 la numar.
- in conditia in care primesc instiintarea ca sunt in somaj tehnic care este procedura sa fii rechemat la servici.
- ce se poate intimpla daca suferi un accident de munca in perioada de somaj tehnic

Chiar am ajuns pe muchie de cutit si nu stiu ce sa fac..sunt mult prea bulversata:( si in alta parte nu gasesc nimic…
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra! Va rog sa-mi spune-ti ce se intampla daca societatea iti solicita sa faci cerere de concediu fara plata intrucat nu mai poate plati salariile.
Care sunt efectele acestui concediu fara plata daca sunt trimisa in somaj?
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
In primul rand imi cer scuze...sunt o persoana incepatoare in tainele calculatorului, mi-am facut in graba contul pentru a ma lamuri cu situatia destul de tensionata din societatea unde lucrez.
In al doilea rand va multumesc pentru faptul ca mi-ati raspuns. Si ca sa nu mai bombardez forumul cu mai multe intrebari incerc sa dezvolt putin puctul 4:
- ]ce lege guverneaza obligativitatea inmanarii fluturasului de salariu privind realizarile in luna respectiva? pentru ca de circa 3 ani de zile nu primim fluturasi pe realizari , iar realizarile salariale au fluctuatii nefiresti fiind in multe cazuri sub 100% realizar
Mentionez ca :
1.salariul este pe card
2.niciodata nu am semnat eu sau ceilalti salariati ai societatii un stat de plata si nu mi s-a adus la cunostinta realizarile salariale(impozite , opriri, sporuri)
3.salariul variaza intre 80% si 100% fata de salariul negociat
4. in conditia in care si bancomatul nu ti tipareste din terte motive chitanta cum mai poti sa-ti urmaresti banii
Acuma vin si va intreb care este temeiul legal de a intra in legalitate cu rezolvarea acestei probleme ? ce demersuri trebuie sa intreprindem si ce legi trebuie sa respectam?

Mentinonez faptul ca toate intrebarile scrise de mine sunt adevarate in proportie de 100%
Va multumesc frumos ca mi-ati raspuns

Discuție SOMAJ TEHNIC
AS VREA SI EU SA STIU CE SE POATE FACE IN CAZUL URMATOR:
1. ESTI SILIT SA SEMNEZI ADUCEREA LA CUNOSTINTA CA INTR-O ANUMITA PERIOADA ESTI IN SOMAJ TEHNIC CONFORM ORDONANTEI 28/2009 , MAI PRECIS 2 SAPTAMANI SOMAJ TEHNIC SI 2 SAPTAMANI LUCRU NORMAL.
IN ACEASTA PERIOADA ESTI OBLIGAT SA LUCREZI TOATA LUNA MOTIVANDU-SE CA NU-TI IEI SOMAJUL PE ALEA 2 SAPTAMANI DE 75% .
IN REALITATE SALARIUL PE LUNA RESPECTIVA ESTE SUB 70%|, MOTIVAND CA PE PERIOADA CARE S-A LUCRAT NORMAL NU S-AU FACUT SARCINILE DE PLAN.
2. IN CE CONDITII TREBUIE SA FII CHEMAT DIN SOMAJ TEHNIC(CONFORM CAREI LEGI SI ART.)
3. CHEMAREA DIN SOMAJUL TEHNIC TREBUIE PREZENTATA SI LA OFICIUL FORTELOR DE MUNCA?
4. CE LEGE GUVERNEAZA OBLIGATIVITATEA INMANARII FLUTURASULUI DE SALARIU PRIVIND REALIZARILE IN LUNA RESPECTIVA? PENTRU CA DE CIRCA 3 ANI NU PRIMIM FLUTURASI PE REALIZARI, IAR REALIZARILE SALARIALE AU FLUCTUATII NEFIRESTI FIIND IN MULTE CAZURI SUB 100% REALIZARI
5. ESTE NORMAL CA IN NERESPECTAREA PUNCTULUI 1 PE CARE L-AM SCRIS MAI SUS SA SE IA MASURI PENTRU DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA SI TRIMITEREA IN SOMAJ?
6. ESTE NORMAL CA O SOCIETATE SA TE TREACA IN CONCEDIU FARA PLATA FARA ACORDUL TAU ? SI SA FII CHEMAT LA SERVICI SA MUNCESTI IN ACEASTA PERIOADA? CARE ESTE PARAGRAFUL DE LEGE CARE PREVEDE ASA CEVA?
7. CE IMPLICATII ARE IN TIMP CELE DE LA PUNCTUL 6?