avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate gecomi

Activitate gecomi

Multumesc frumos, dar la aceeasi adresa pot fii inregistrate mai multe sedii secundare? Adica, in cazul in care primul contract de inchiriere a expirat dar societatea nu a radiat sediul secundar, pot inchiria spatiul unei alte societati care sa-si inregistreze sediul secundar la acea adresa?
Buna ziua,
Ce se intimpla in cazul unui sediu secundar al carui contract a expirat dar nu a fost radiat de catre firma respectiva, eu fiind proprietarul spatiului?
Cum fac sa nu mai aiba sediu secundar la mine in spatiu?
Multumesc
BAFTA...
Ai reusit sa majorezi capitalul social? Judecatorul a aprobat mentiunea?
Sint si eu in aceeasi situatie si am inteles ca depinde foarte mult de judecator....

Multumesc,

Georgiana
Răspuns la discuția Permis de munca
Oauuu....copy - paste Norme de aplicare .... cool raspuns....

Ma gindeam sa-mi raspunda concret cineva care a facut asta..... faptul ca am citit normele nu ma prea ajuta..... Permis de tip A, B, G, L.....

Thanks anyway,
Discuție Permis de munca
Buna ziua,

Un SRLvrea sa angajeze ca Director Tehnic o persoana din Serbia (persoana care lucreaza pentru asociatul majoritar al SRL-ului pe aceeasi pozitie). Ii trebuie permis de munca? Care sint pasii obtinerii acestui permis? Unde ma informez/adresez?

Multumesc frumos,

Georgiana
Stie cineva care este procedura de autorizare pentru comercializarea acestor produse?

Multumesc
Am un SRL care are ca obiect principal de activitate "imobiliare".
Daca vreau sa facturez servicii de contabilitate, trebuie sa adaug obiectul "7414" daca nu ma insel si trebuie sa fac dovada ca am angajat un contabil autorizat.....gresesc sau am dreptate.....sau cum se face?

Multumesc
Daca partenerul este persoana fizica:

- hotarirea AGA a firmei din Romania
- copie pasaport
- declaratie asociat si declaratie cazier (legalizata la notarul din tara respectiva si cu apostila, daca nu exista tratat cu Romania care sa stipuleze altceva)

Daca este persoana juridica:

- hotarirea AGA a firmei din romania
- hotarirea AGA a firmei straine
- declaratie asociat si declaratie cazier (legalizata la notarul din tara respectiva si cu apostila, daca nu exista tratat cu Romania care sa stipuleze altceva)
- documentele de inregistrare ale firmei
- scrisoare de bonitate bancara

Declaratiile trebuiesc depuse in original si in traducere legalizata, iar actele firmei si bonitatea bancara in copie si in traducere legalizata

Cam atit. Succes
Se poate face concomitent cesiunea de parti sociale si majorarea de capital social la un SRL?
Ce presupune majorarea de capital social?
- hotarire AGA
- depunerea la banca conform hotaririi (la orice banca sau acolo unde am depus initial capitalul social?)
- formalitati Reg. Com.

Mi-a scapat ceva?

Multumesc,

Georgiana