avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate don_Krysty

Activitate don_Krysty

Răspuns la discuția Probleme vecin cu pãmânt
una ziua, Va rog ma puteti ajuta si pe mine cu problema de mai jos?

Subiect: limite in spatele casei
Buna ziua,
Am cumparat o casa in anul 2006 cu teren. Proprietarul, nu locuia acolo, era ruda cu vecinul din stanga, nu exista gard intre ei(pe hotar), conform CF si cadastru. Imobilul avea cadastru, carte funciara, facute in anul 2005-iunie, am facut actele imediat la notar, pentru ca eu eram in alt oras din motive personale si n-am locuit acolo niciodata. Vecini au intrat amandoi cate o jumatate de metru fiecare, cel putin. Casa este veche, este construita de cca. 60 de ani. In spatele casei nu pot merge, cum este intr-o schita a notariatului de stat din anul 73, care arata ca as avea cca. 1 metru, in CF, la fel i-mi arata cativa centimetri. Dar pentru ca nu am locuit acolo, vecinul a zidit, nu-mi da acces in spatele casei, a tras zid sa nu trec, a facut gard peste fantana, care figureaza jumatate-jumatate, in CF, dar nu este simbolizata cu F si nici alte dependinte din curte, lipsesc din CF. Instanta obliga, conform legii sa am 1/2 m, in spatele casei si-mi da acces in spatele casei mele? Acestia au intrat in gradina, au crescut pui in casa mea, deabi am intrat de caini si de ei. Ce sa fac? Vreau sa pot trece si prin spatele casei conform CF, am acces, dar in prezent este curtea vecinului. Ce fac? Ce spune legea cu spatele casei, pentru ca, casa are si ferestre, care dau la el in curte, dar este foarte veche, va-m spus.Va multumesc! poate fi anulata CF?, Poate fi refacut cadastru, pentru ca am chemat inginera care l-a executat si a venit cu ruleta, a recunoscut ca vecini au intrat, dar nu se poate face nimic, au intrat abuziv, au construit WC, langa hotar, la 2-3 cm, cred, asa zisul hotar. Mi-au scos doi pomi sa-l construiasca, ce fac? Cum i-mi iau imobilul cu teren inapoi, cumparat de mine?

Răspuns la discuția infintare societate
Eu trebuie sa obtin documentele care i-mi revin?
Vreau sa spun ca eu am un teren si as vrea acolo sa demarez acea afacere, acolo voi figura cu toate actele.
Care sunt pasi pentru infintarea unei societati care sa-mi pirmita urmatoarele:
1. Sa repar/reciclez/reconditionez paleti din uzati.
2. Sa i-mi permita sa cumpar de la alte societati paleti din lemn uzati.
3. Sa i-mi permita sa vand paleti uzati proveniti din loturile cumparate de la alte societati, dar si cei proveniti din reparat/reciclat/reconditionat.
Care este profilul de activitate si care sunt toate demersurile.
Va multumes.
Mi-ar fi de ajutor un sfat prietenesc.
Cristian Rosulescu.
Maramures
Răspuns la discuția contract de inchiriere
Buna ziua,
Am revenit sa va spun ca am rezolvat cu impozitul in instanta, a fost o discutie referitoare la acea anexa: Pretul chiriei era trecut in contract dar efectuarea platii chirei se face conform anexei "1", unde era trecuta persoana imputernicita sa faca plata, de fapt acea anexa era un angajament de plata.
Va multumesc pentru ajutor, am rezolvat cu anularea impozitului ce provenea din cedarea folosintei bunurilor, prin hotarare judecatoreasca.
Răspuns la discuția contract de inchiriere
Deci sa inteleg ca anularea acelui impozit care figureaza ca datorie pt ca eu nu l-am platit se poate face numai pe cale judecatoreasca, obtinand o decizie iar cu aceea se merge la directia financiara pentru anulare? Si cheltuelile cu instanta cine le achita?
Va multumesc.
Răspuns la discuția contract de inchiriere
Va multumesc pentru sfaturi, ce este si mai grav este ca mie mi-a venit de plata de la FISC, impozid pe venitul din cedarea folosintei bunului, si credetima este destul de mult!
Ce vreau sa mai va intreb!
Care sunt procedurile pentru a anula acel contract si respectiv a anula si acel impozit.
intrucat nu am incasat absolut nici un ban.
va multumesc!
Sunt Cristian,
Sunt din Slatina, proprietar al unnui spatiu, si am avut o firma in chirie, avand la absa un contract de inchiriere inregistrat la finantele publice, conform legii, acesta avea la articolul privind plata chiriei, specificat: " ca plata chiriei se face conform anexei 1", aceasta din urma reprezenta o anexa la contract care spune ca de plata chiriei se ocupa doamna.... reprezentanta firmei pe zona OLT, si ca este inputernicita de a face plata.
Ce pot sa fac daca nu am reusit sa recuperez nici un ban de la acestia, le-am trimesc si recomandata cu confirmare de primire, contractul din urma nu a fost reziliat, uramand ca eu sa platesc impozitul catre directia financiara, unde se poate rezolva acest litigiu si cat ar dura cu aproximatie avand in vedere ca pe cale amiabila nu se mai poate comunica.
Va multumesc!
Răspuns la discuția anularea contractului de donatie
Eu proprietarul am donat mamei mele, care este si casatorita si este specificat acest lucru in contractele de donatie.
Este vorba de mai multe acte de donatie, intrucat sunt sunt mai multe imobile si s-au facut pentru fiecare cate un contract de donatie.
S-au incheiat la notar.
Eu ma aflu in situatia: necasatorit niciodata, fara copii, exista ceva mai simplu decat instanta?
Daca as putea dovedi ca mama nu mai este in deplinatatile mintale de a mai administra aceste imobile le pot recupera in intregime?
Va multumesc!
Am si eu o intrebare daca doresc sa anulez niste contracte de donatie facute de catre mine mamei mele, sunt sanse?
Si in ce conditii?Cine poate sa ma ajute si cine este in masura, spunandu-mi absolut toate caile de a ataca acele contracte de donatie
Va multumesc!