avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters92747

Activitate ContSters92747

Buna ziua, Dupa 5 ani de activitate la o firma m-am trezit ca am fost trecuta luni de zile in concediul fara plata fara ca eu sa fi solicitat acest lucru iar lunile care apar lucrate sunt trecuta la 3 ore pe zi in conditiile in care eu la angajare am semnat un contract de munca pe perioada nedeterminata pentru 8 ore pe zi. Sunt insarcinata iar in luna septembrie urmeaza sa nasc, ianuarie 2010 si august 2009 apar in fara plata iar restul lunilor mai putin martie si aprilie 2010 mi-au fost platite darile la stat ca si cum as fi lucrat 3 ore pe zi. Martie si aprilie 2010 le-a platit pentru 8 ore pe zi. Mai pot beneficia de concediul pentru ingrijirea copilului. Ce pot face? Unde sa reclam?
M-am exprimat eu gresit, nu a platit impozitul pe salariu, CAS, etc.. Cartile de munca ale angajatilor sunt necompletate de ani de zile. Mai mult de atat declara angajatii ca sunt in concediu fara plata cateva luni pe an desi nimeni nu a solicitat concediul fara plata.
Buna ziua,
Sunt angajata la o firma cu contract de munca din anul 2006, sunt gravida in 5 luni si vreau ca dupa nastere sa beneficiez de concediul pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani, am aflat ca patronii unde lucrez nu au achitat contributiile la stat de mult timp (nu stiu exact de cati ani), ce pot face in cazul asta, am vorbit cu ei si mi-au spus ca o sa achite taxele, dar nu prea ii cred ca sunt cam hoti si mincinosi, ce pot face in cazul asta, cum pot sa verific daca au achitat?
Nimeni din cei care lucreaza la aceasta firma nu au semnat vreodata vreun stat de plata (semnam doar niste dispozitii de plata) nici condica de prezenta.
Buna ziua, As dorii sa-mi spuneti cum procez sa aflu daca firma la care lucrez m-a trecut si pe mine in " concediul fara plata" fara ca eu sa fi solicitat acest lucru, am venit in fiecare zi la munca si nu am solicitat nicodata concediul fara plata. Multi colegi s-au trezit ca apar cu luni intregi nelucrate in care cica ar fi solicitat "concediu fara plata". Multumesc