avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate addy

Activitate addy

Dar exista vreo posibilitate legala prin care eu sa fiu sigur ca imi primesc banii si beneficiarii sa fie siguri ca eu le construiesc casa?
Pot incheia un contract de constructie sau de prestari servicii cu o persoana fizica proprietar al unui teren,pentru constructia unei case?avand in vedere ca eu nu sunt persoana autorizata adica sunt muncitor "la negru"si am o echipa de muncitor cu care am mai construit 5 case pana acum
Am o mare problema si va multumesc din suflet daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi....am facut o promisinue de cumparare a unui teren pe care se afla o casa in constructie(la momentul respectiv era construit doar parterul) in promisiunea de cumparare proprietarii terenului au avut obligatia sa termine constructia inceputa conform proiect,eu am vazut de la bun inceput ca suprafata casei construite este mai mare decat in proiect cu 16 mp la parter si automat 16 mp la etaj(astfel depasind procentul de ocupare al terenului cu 4%)vorbind cu proprietarii acestia mi-au garantat ca nu va fii nici o problema la receptie si chiar am mers cu acestia inainte de semnarea contractului la arhitectul care a facut proiectul,acesta m-a asigurat ca nu va fii nici o problema ca se va ocupa el personal de receptia casei,dupa pomisiunea de cumparare proprietarii au finalizat constructia si am facut contractul de vanzare cumparare,urmand ca noi sa facem acum receptia.In cazul in care eu nu voi putea face receptia pot sa ii dau in judecata pe proprietarii terenului,cei care au trebuit sa finalizeze constructia conform proiect(pt ca nu este conform proiect suprafata de sus fiind mai mare cu 16mp),si daca obtin receptia un prieten mi-a zis ca o sa am probleme la cadastru pt ca in schita cadastrala va aparea o suprafata mai mare ca in proiect si probabil o suprafata mai mare decat procentul de ocupare al terenului.CE POT SA FAC?imi mai pot recupera banii?in cazul in care receptia va fii facuta pe pile,pot face cadastrul?
deci in concluzie?il poate da in judecata sa-i anuleze contractul de vanzare-cumparare intre el si bunica lui?chiar daca imprumutatorul a mai facut contracte de imprumut cu imprumutatul dupa ce s-a facut contractul de vanzare cumparare intre imprumutat si bunica lui,iar imprumutatorul a facut demersurile pentru executare silita la 4 luni dupa ce s-a facut contractul de vanzare-cumparare intre imprumutat si bunica acestuia?:stunned:
Imprumutatorul zice ca il da in judecata ca sa-i aluneze contractul de vanzare intre imprumutat si bunica lui,este posibil asa ceva?este posibil sa-l dea in judecata pentru inselaciune pe motiv ca imprumutatul a vandut dreptul lui de proprietate pe 50%, bunicii lui pt ca imprumutatorul sa nu-si poata recupera banii prin executor?sau este posibil sa-l dea in judecata pt abuz de incredere?
nu se putea imprumuta la banca pt ca singurul bun pe care il avea era 50% dintr-o casa in construtie,deci nu putea gira la banca
Am si eu o problema pt care v-as multumi din suflet daca m-ati ajuta cu niste informatii:Un prieten f bun a imprumutat suma de 10000 euro de la o cunostinta printr-un contract de imprumut fara garantii intocmit la notar,in contractul de imprumut a fost trecuta suma de 16000 euro cu termen de restituire 3 luni de zile 6000 euro reprezentand dobanda la care sau inteles ei,dupa trei luni de zile prietenul meu nu a putut restitui suma imprumutata(banii imprumutati adica 10000euro prietenul meu i-a folosit pt finalizarea unei constructii pe care urma sa o vanda si sa restitue suma imprumutata,dar nu a reusit asta in termenul de 3 luni) imprumutatorul cu calitati de camatar a inceput sa ameninte printr-o cunostinta comuna ca daca nu primeste banii il baga in cosciug si ii ia toate bunurile pe care imprumutatul le are daca refuza sa mai faca cu acesta contracte de imprumut reprezentand alta dobanda la banii imprumutati,imprumutatul a acceptat sa mai faca inca trei contracte de imprumut cate unu/luna in valoare fiecare de 2000euro in total 6000 euro+16000euro,in timpul acesta imprumutatul a incerca sa vanda casa pt care a folosit banii imprumutati si sa-i restitue imprumutatorului banii,din pacate nu a reusit asta(mentionez ca,casa pe care dorea sa o vanda avea doi proprietari fiecare avnd drept de 50% unul din ei fiind imprumutatul,din acest motiv nu putea stabili doar el pretul vanzarii)dupa trecerea celor trei luni in care se adunase suma de 22000 euro imprumutatul s-a inteles cu imprumutatorul sa-i restituie suma de 10000euro(suma reala) si acesta sa faca un act notarial prin care declara ca a primit suma de 30000 de euro si astfel s-ar rezolva problema(pt ca el nu este camatar este om bun) dar intre timp sa mai faca un contract de imprumut pe 4 luni pe suma de 8000 euro(asta ca sa fie el sigur si ca sa nu aive probleme cu el si sa nu se duca la executor) in termenul de 1 luna de zile imprumutatul a reusit sa o convinga pe bunica lui sa vanda apartamentul cu 2 camere conf 1 si sa cumpere un apartament 2 camere conf 2 iar cu diferenta de bani ramasa adik 10 000 euro exact suma de care a cesta avea nevoie bunica lui sa cumpere de la el dreptul de 50% pe care el il avea din casa iar la vanzarea casei bunica lui sa isi ia cei 10000 iar restul de bani sa ii dea nepotului,avand banii imprumutatul l-a sunat pe imprumutator pt a finaliza intelegerea adik sa-i dea 10000 de euro iar acesta sa declare la notar ca a primit suma de 30000,imprumutatorul intre timp s-a razgandit spunand ca face act doar pt 10000 nu pt 30000 si ca mai are sa-i dea inca 20000,imprumutatul a refuzat sa-i dea cei 10000 ,a folosit banii la finalizarea costructie casei unde bunica lui era proprietara pe 50% sperand ca astfel sa reuseasca sa vanda casa daca e terminata si sa restituie banii imprumutati,intre timp imprumutatorul a apelat la un executor pt asi recupera banii nu a reusit sa faca nimic pt ca pe numele imprumutatului nu mai era casa,l-a sunat pe imprumutat sa se intalneasca sa vb iar l-a locul stabilit pt intalnire au mai aparut 4 baieti care l-au batut pe imprumutat amenintadu-l cu moartea,acesta a depus plangere la politie dar nu a avut martori si nici la IML nu s-a dus,acum imprumutatorul il ameninta ca il da in judecata pt inselatorie spunand ca el a vandut dreptul de 50% bunicii lui pt ca el sa nu isi poata recupera banii,mentionez ca dupa ce imprumutaul a vandut bunicii dreptul de 50% asupra proprietatii,a continuat sa faca contracte de imprumut cu imprumutatorul