avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate tavitavi

Activitate tavitavi

Da,aveti dreptate dar pana la un punct numai. Iata de ce:
-in cap.4 din NML 021-05 se prevedea ca operatorul radar trebuie sa detina atestat pentru a dovedi ca este autorizat sa opereze cu aparatul radar;
-tot acolo se prevedea ca masuratorile facute in conditii de ceata ,ploaie,ninsoare sau furtuna nu sunt legale.
DIN PACATE, prin Ordinul 187 din 04.07.2009 al Directorului General al BRML ,publicat in MON.OF. nr.546 din 06.08.2009 INTREG cap.4 respectiv a fost abrogat...
Asa ca de acum inainte nu mai merge nici cu atestatul,nici cu ploaia,nici cu ceata...
Daca nu credeti,verificati datele de mai sus.
Cu stima,un baiat care a profitat o data de cap.4...
Răspuns la discuția suspendare permis 90 zile
Nu-i nici o problema,nu toata lumea cunoaste pasareasca asta avocateasca...
Mai pe seara dupa ce termin serviciul o sa-ti trimit atasat pe mail tot dosarul cu patania mea,care este chiar identica cu speta ta,adica 540 lei amenda plus suspendarea permisului 90 zile.Nu trebuie decat sa-l citesti si sa-ti iei de acolo ce anume crezi tu ca se potriveste la intamplarea ta.
Problema este ca mailul in general nu suporta fisiere prea mari atasate ,asa ca o sa-ti trimit mai multe mailuri,pe care sa le descarci pe rand apoi la tine in calculator.Sa ai instalat neaparat pe calculator adobe reader sau acrobat reader(e gratis pe internet-trebuie numai sa-i dai o cautare pe google apoi sa-l instalezi in cazul in care nu-l ai).
Succes ,si daca mai ai alte intrebari nu ezita sa le pui!
Răspuns la discuția cheltuiei de judecata cu IPJ !!
n-as crede..
conf. art. 274 partea care cade in pretentii poate fi obligata la cerere sa plateasca cheltuieli de judecata,ceea ce am si facut printr-o actiune separata,asa ca...??
Răspuns la discuția suspendare permis 90 zile
Scuze ca revin.Daca te intereseaza poti sa-mi dai o adresa de mail si sa-ti trimit in fisier atasat tot dosarul pe care m-am judecat in format scanat si sa te inspiri de acolo cu ce-ti trebuie.
Si ti-as sugera sa nu te mai obosesti sa-ti iei avocat si sa-i dai o gramada de bani si sa te rogi de el ,si sa-i dai telefoane sa nu uite sa vina la proces,etc...
Eu am pierdut la fond cu avocat si am castigat singur la recurs fara nici un avocat.
Si acum le cer si cheltuieile de judecata.
Eu zic sa incerci.
Răspuns la discuția suspendare permis 90 zile
Potrivit art.6 alin.2 din Conventia Europeana si practica CEDO,petentul(adica tu) se bucura de prezumtia de nevinovatie,dovada savarsirii contraventiei cade in sarcina exclusiva a intimatei.
Faptul ca ai semnat fara obiectiuni nu inseamna recunoasterea vinovatiei,ci ai facut-o doar pentru a nu intra in conflict cu agentul de politie,din respect pentru acesta.De asemenea la momentul acela nu cunosteai diverse prevederi legislative,asa incat nu puteai formula obiectiuni concrete si credibile.Asa trebuie sa scrii in contestatie.Atentie!-trebuie depusa in maxim 15 zile de la data la care ai semnat PV.
In acest sens,sa le ceri sa depuna la dosarul cauzei urmatoarele:
1.fotografia inregistrarii din care sa reiasa in clar contraventia si care sa te plaseze in mod vizibil intr-o zona cu limitare de viteza(adica sa se vada clar ca erai in localitate,nu sa se vada jumate drumul jumate masina);
2.Buletinul de verificare metrologica al aparatului video-radar seria si numarul din PV,in termen,cu decizia ADMIS;
3.DACA la momentul acela ploua,sau era furtuna sau ceata sau ninsoare(!) potrivit art.4.4 din NML 021-05 nu se poate folosi proba lor in instanta-atunci invoci nulitatea absoluta a probei video radar;
4.Ordinul de serviciu al agentului constatator din care sa reisa ca la acea ora,la acea data si in acel loc era in misiune ordonata;
5.Certificatul de atestare profesionala al agentului constatator din care sa reiasa ca este autorizat sa opereze cu aparatul video-radar-DOCUMENT OBLIGATORIU conf. art.4.2 din NML 021-05;
6.Erorile de operare ale aparatului sunt de +/- 4%,ceea ce te poate plasa sub limita de suspendare a permisului de conducere-sa ceri instantei ca sub motivul prezumtiei de nevinovatie de care te bucuri,sa fie luate in calcul aceste erori.

Am trecut si eu printr-o cauza identica si am castigat la recurs.Daca nu ma crezi intra pe portal.just.ro la Tribunalul Gorj si la dosar.nr. 282/317/2009 o sa vezi!
MULT SUCCES! (apropo,conditiile meteo se dovedesc prin adresa de la Centrul Reginal de Meteorologie in raza in care locuiesti-sunt singurii care pot sa-ti transmita datele meteo oficial,dar atentie la formularea adresei:sa specifice clar ca in TOT intervalul orar +/- 30 minute de la ora consemnata in PV a plouat-si iti mai dau un pont: chiar daca nu ploua efectiv ci doar innorat,lor le apare pe radare ca si cum ar fi plouat si iti dau adeverinta!Cu ea te duci in instanta si castigi sigur-singura problema e ca te costa vreo 200 lei...


MULTA MULTA BAFTA!!!!!
De curand am castigat un proces cu IPJ.Concret: am fost amendat,mi s-a suspendat permisul de conducere,am pierdut la fond dar am castigat definitiv si irevocabil la recurs.
Acum,ca sa-ntorc un pic cutitul in rana vreau sa-i dau in judecata si sa-i oblig la plata cheltuielilor de judecata pe care le-am avut cu ocazia procesului.Suma nu e mare,dar de amorul artei vreau sa-i zgandar un pic.Asta e, orgoliu nemasurat...

Am avocat,dar mi-e un pic rusine sa-i cer sa-mi faca actiunea.Nu ma intelegeti gresit,dar avocatii privesc problema dintr-un punct de vedere putin diferit,adica las-o asa,bucura-te ca ai castigat,ca ti-ai luat permisul inapoi,nu mai face valuri...
Insa,eu sunt putin altfel si-mi si place sa ma joc un pic cu ei.N-am nimic de pierdut si nici nu cred in razbunari pentru chestii asa banale.Nu ca n-ar face militienii asa ceva,dar au ei alte belele pe cap.
Si chiar daca ar face,ok,n-au decat sa-ncerce.

Acum,actele doveditoare sunt la dosar(facturi,chitante,devize,proba stiintifica,etc).
Spuneti-mi va rog care mai este acum temeiul legal,ca nu mai inteleg nimic acum cu noile coduri.274 cod civil?
Si pentru judecata in lipsa 242 alin.2?

Va multumesc!
Da,au cerut suspendarea executarii in actiunea lor de recurs,dar asa cum am aratat mai sus recursul lor a fost respins in totalitate ca nefondat in data de 10 iunie 2009.Nici macar nu motivasera cererea de suspendare.
Sigur este ca in acest moment hotararea este definitiva,executorie si irevocabila.Ea oricum fusese investita cu formula executorie inca din 28 aprilie.Acum mai este si irevocabila.
Cam care este termenul legal de punere in executare?Ma puteti ajuta cu informatia aceasta?
Multumesc!
Intrebare!
In data de 31 martie am obtinut o hotatare judecatoreasca (sentinta civila 2342,dosar 2291/318/2009,Judecatoria Tg-Jiu) prin care am obligat Directia Generala de Finante Gorj la plata catre mine a sumei de 3633 lei ron reprezentand cheltuieli de judecata in procese castigate anterior.
Sentinta de mai sus am investit-o si cu formula executorie si definitiva(Incheierea nr.543C din 28.04.2009) si i-am notificat.
La data de 10 iunie sentinta a devenit si irevocabila prin respingerea ca nefondata a recursului introdus de DGFP Gorj (decizia civila 1518,Tribunalul Gorj).
Problema este ca desi i-am notificat in scris,cu nr. de inregistrare de trei ori pana acum,sentinta nu s-a pus inca in executare.Adica banii inca nu au intrat in contul pe care eu l-am comunicat la cererea lor.Notificarea privind investirea cu formula executorie am facut-o inca din 8 mai,si cu toate astea ei ma aburesc ca au trimis dosarul la Bucuresti,bla bla bla,ca o sa-mi dea ei banii pana la urma,etc.
Dar eu nu as vrea sa astept asa la infinit si vreau sa grabesc lucrurile.Vorbim pana la urma de o sentinta definitiva,executorie si irevocabila.
Ce as putea sa fac ca sa-i bag un pic in sperieti.O plangere penala pt.art 271 CP?Executare silita?
Ce ma sfatuti?
Va multumesc!
(toate informatiile de mai sus se gasesc publicate pe site-ul Ministerului Justitiei portal.just.ro)