avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate hasmasan

Activitate hasmasan

Multumesc pentru raspuns. Dar politia rutiera a cerut actele firmei sa vada daca ceea ce vand este prins in activitatea mea. Si de asemenea provenienta marfii, cu toate ca eram in curtea noastra de la casa unde avem magazinul (care practic deocamdata este doar o mica taraba, din lipsa fondurilor, dar este in curte nu in strada sau pe trotuar).
Am niste nelamuriri privind achizitia de marfuri de ocazie, si anume:
1. Este vre-o restrictie la achizitii, privind persoanele de la care pot cumpara? respectiv pot cumpara de la copii mei si alte neamuri sau nu?
2. Pot pune in vanzare si bunuri proprii?
3. Politia locala sau rutiera are drept de control privind actele firmei?
Sper sa ma lumineze cineva. Multumesc.
In urma cu aproxumativ zece ani am primit de la stat 200 euro pentru un calculator. Unii spun ca nu mai am dreptul sa iau altul, altii ca da, si nici eu nu stiu unde sa caut exact. Eu am 12 copii in total dar numai 6 momentan la scoala si am mare nevoie de calculator deoarece sunt trei copii la liceu si trei la generala, si toti au nevoie de referate, traduceri si alte proiecte, iar cel vechi se chinuie sa faca fata cerintelor. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa iau alt PC sau nu. Multumesc..
Doresc sa ifiintez un magazin mixt la mine acasa. Nu stiu ce este mai avantajos: PFA, II, IF, SRL? Mai am o problema: am mai avut un SRL si am dat faliment. Rugamintea mea este de a ma lamuri cineva ce este mai avantajos de deschis, si daca am voie sa deschid in conditiile de mai sus. Multumesc.