Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare magazin mixt
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare magazin mixt

Doresc sa ifiintez un magazin mixt la mine acasa. Nu stiu ce este mai avantajos: PFA, II, IF, SRL? Mai am o problema: am mai avut un SRL si am dat faliment. Rugamintea mea este de a ma lamuri cineva ce este mai avantajos de deschis, si daca am voie sa deschid in conditiile de mai sus. Multumesc.
Se poate infiinta PFA si II pentru ca din 201 ambele pot angaja salariati. IF se infiinteaza de membrii unei familii. Din punct de vedere al contabilitatii si obligatiilor de plata, acestea sunt la fel pentru cele 3 forme.
Fata de SRL pt cele 3 forme contabilitatea este mai simpla, nr de declaratii mai mic, nu se mai plateste si impozitul pe dividende, nu se mai constiuie capital social.