avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1425 soluții astăzi
Forum Activitate anutamoga

Activitate anutamoga

Răspuns la discuția RETINERE ABUZIVA SALARIU!
Nimeni nu stie sa raspunda la subiect!
Buna ziua!
Ce actiuni legale pot intreprinde impotriva unei banci in care imi retine abuziv tot salariul care se vireaza de institutie in banca? Mentionez ca am popriri.
As dori sa deschid o ordonanta presedintiala , dar nu stiu ce sa cer:"" deblocare cont, ridicare poprire""', etc....
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog, sa-mi spuneti care-i salariul minim net pe economie?
Va multumesc.
Buna ziua,
Primesc indemnizatie somaj daca am interupere de 5 zile in cartea de munca in ultimele 24 luni? Mentionez ca am contract pe perioada determinata.
Va multumesc!
Discuție Somaj
Buna ziua!
Va rog, sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Vreau sa obtin ajutorul de somaj dupa concediu de crestere copil 2 ani si intampin urmatoarea problema:
1. am lucrat in invatamant timp de 10 ani si post nu mai am , deoarece am fost pe perioada determinata;
2; de la fortele de munca pt. intocmirea dosarului de somaj imi cer decizia de reluare a activitatii si decizia de incetare ( art.56, litera i din Codul muncii) in aceeasi zi sa fie eliberate? Este posibil asa ceva??
Eu decizia de incetare a activitatii o am...dar decizia de reluare a activitatii nu o am, deoarece secretara de la scoala imi spune ca nu se poate elibera in aceeasi zi...... si cum sa-mi faca asemenea adeverinta,daca post nu mai este.
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.
Va multumesc!
Buna seara ! Am o problema cu o firma de leasing si in concluzie nu vreau sa predau masina! Aceasta firma de tepari a apelat la serviciile unui executor judecatoresc pentru a recupera masina . Cand acest executor judecatoresc m-a vizitat la domiciliu nu am fost gasita acasa! Ce poate sa faca executorul in aceasta situatie ?Poate da masina in urmarire generala prin politie?

multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Buna ziua,
mie mi s-a pus poprire pe cont, de un executor bancar fara nici o instanta judecatoreasca, a facut un abuz, mi-a luat 2 luni de zile tot salariul si nu avea voie sa-mi ia numai o treime. Dupa mai multe demersuri mi s-a retinut o treime din salariu, dupa ce l-am dat in judecata eu, iar procesul e pe rol acuma. Iar acum sunt in concediu prenatal. As vrea sa stiu , daca mi se retine si in concediu prenatal o treime din salariu sau nu??????????????????????????
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Buna ziua,
este vorba despre o creanta neachitata la timp de mine si ma intereseaza, daca se poate retine din concediul prenatal
(o treime) ),
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Multumesc pentru raspuns!

In sensul in care se comite abuz?