Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua!
Va rog, sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Vreau sa obtin ajutorul de somaj dupa concediu de crestere copil 2 ani si intampin urmatoarea problema:
1. am lucrat in invatamant timp de 10 ani si post nu mai am , deoarece am fost pe perioada determinata;
2; de la fortele de munca pt. intocmirea dosarului de somaj imi cer decizia de reluare a activitatii si decizia de incetare ( art.56, litera i din Codul muncii) in aceeasi zi sa fie eliberate? Este posibil asa ceva??
Eu decizia de incetare a activitatii o am...dar decizia de reluare a activitatii nu o am, deoarece secretara de la scoala imi spune ca nu se poate elibera in aceeasi zi...... si cum sa-mi faca asemenea adeverinta,daca post nu mai este.
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.
Va multumesc!
Decizia de reluare a activitatii se intocmeste doar daca aveti contract de munca pe perioada nedeterminata si, la sfarsitul perioadei de concediul de crestere a copilului reluati activitatea, in baza aceluiasi contract de munca - ceea ce nu este cazul, din cate inteleg.
Deci, nu va trebuie!