avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate riki_adr

Activitate riki_adr

Răspuns la discuția Redobandire permis conducere
Buna,

Imi mai puteti spune va rog, daca trebuie sa fac scoala din nou ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Redobandire permis conducere
Multumesc frumos pt raspuns .
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot sa dau examen de redobandire a permisului de conducere, avand in vedere ca in data de 17.11.2010 se implineste un an de la sentinta definitiva si irevocabila a curtii de apel (am fost judecat pt savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism cu o imbibatie alcoolica peste limita legala prev. si ped. de art.87 alin 1 din OUG nr 195/2002 republicata).

In legislatia auto stiu ca se poate , dar mi-a spus cineva ca sa modificat legea anul acesta si ca nu as putea da pt permis decat dupa termenul de incercare din sentinta adica 2 ani si 5 luni.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Va multumesc !
Buna dimineta,

As vrea sa stiu cum sa procedez cu firma la care momentan lucrez:

Sunt angajat din 1 februarie anul curent, am semnat contractul de munca la 8 ore, in martie mi-au facut o anexa la contract de reducere a orelor la 6 (continuand sa lucrez la 8 ore). In luna mai au venit cu alta anexa la 4 ore (continuand sa lucrez la 8 ore), iar astazi mi-au spus, verbal, ca vor sa reduca cheltuielile si ca trebuie sa ma dea afara. Am spus sa imi dea in scris, si sa imi dea articol de somaj.

As vrea sa stiu ce articol imi trebuie pt somaj, si daca beneficiez de el?

Mentionez ca in februarie cand m-au angajat eram in somaj de la ultimul loc de munca pt incetare a contractului de munca cu perioada determinata, si ca lucrez cu carte de munca din anul 2003.

Va multumesc !
Totusi sper pt ca am mai auzit de cazuri cand alcoolemia a fost mult mai mare si a iesit cum trebuie, sau in acele cazuri sa fi "umblat cu ceva"? Merci oricum!
Răspuns la discuția Contract pe perioada determinata
Multumesc !
Răspuns la discuția Contract pe perioada determinata
Nu este primul loc de munca, lucrez din 2003
Buna,

In luna oct2008, am condus sub influenta alcoolului, am fost oprit si testat (nu am avut nici un incident). Acum imi pare f rau, dar asta este ..., suport consecintele #-o. Am avut o alcoolemie de 0.95 la prima proba si 0.90 la a doua.
Avocatul a cerut recalcularea alcoolemiei la IML TM.
Intrebarea mea ar fi : ce sanse am sa vina rezultatul sub 0.80 ? , doar daca a mai trecut cineva prin asa ceva.

Va multumesc !
Buna,

Am lucrat la firma X cu contract pe perioada determinata de un an. Dupa un an mi sa incheiat contractul de munca cu art. 56 lit. j. Am incercat sa imi gasesc de munca dar pana acum nu am gasit.

Intrebarea mea este: daca imi intocmesc dosarul pt. somaj, pot sa iau somaj cu acest articol? si daca da, conteaza ca am avut salar de 1800 pe cartea de munca, sau o sa iau ca si cand as fi avut minim pe economie?

Va multumesc !