avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters93741

Activitate ContSters93741

Răspuns la discuția Divort formal
Multumesc din suflet tuturor celor care mi-au raspuns !
Tin sa mentionez ca ieri,21.10.09, abia am depus actele de divort, prima infatisare fiind la 12.01.2010. Sper sa ma ajutati sa iau decizia corecta ,legala !
Sotul meu a preferat varianta -divort-tranzactie-partaj in favoarea mea,deoarece am inteles ca testamentul,actul de intretinere cu clauze sunt atacabile iar contractul de vz-cumparare poate fi facut abia dupa ce implineste fiica noastra 18 ani.Tot avocatul nostru ne-a spus ca ne putem casatori legitim din nou ,bunurile noastre figurand atunci ca si bunuri proprii ale mele .
Pentru a nu fi catalogata o fiinta fara suflet as vrea sa mentionez ca suntem in relatii bune cu acei copii, ca tatal lor le-a lasat lor absolut tot cand s-a despartit de fosta sotie(cu mult inainte de a ma cunoaste)si ca le-am fost alaturi de cate ori au avut nevoie fizic,financiar ..
Va doresc tuturor sanatate si liniste sufleteasca !
Discuție Divort formal
Buna dimineata,ziua,seara -in functie de ora la care cititi acest mesaj !
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in urm. situatie: sotul meu mai are din prima lui casnicie doi copii-acum majori.Dorinta sotului este de a-i ramane fiicei noastre de 15 ani tot ce am realizat impreuna in cei 18 ani de casnicie.La sfatul unui avocat am inaintat actele de divort,unde sotul renunta la tot in favoarea mea,eu pastrez numele si traim in concubinaj.Sfatul avocatului a fost sa nu inaintam actele la starea civila,astfel nu aparem nicaieri divortati, nu trebuie sa schimbam buletinele,nu trebuie sa il iau in spatiu etc. Intrebarea,rugamintea mea este sa-mi spuneti;e legal? Ma poate afecta cumva daca nu finalizam actele respective ? Va multumesc !
Buna dimineata,ziua,seara(in functie de ora la care cititi mesajul meu).

Am nevoie de sfatul d-voastra in urm. situatie:

Sunt casatorita legitim de 18 ani cu un barbat care are din prima lui casnicie doi copii-acum majori.

In timpul casniciei noastre am construit casa in care locuim, am cumparat o masina si o serie de bunuri. Impreuna avem o fata de 15 ani.Dorinta sotului meu este de a ramane fiicei noastre ceea ce noi am realizat impreuna, deoarece celorlalti copii le-a lasat absolut tot cand s-a despartit de fosta sotie,si pt. ca pe langa pensia alim.i-am ajutat de cate ori au avut nevoie(mentionez ca nu am nici un amestec in destramarea casniciei lor si ca suntem in relatii bune cu acei copii).Din ce am aflat pana acum ar fi doua solutii:
1)Ii facem acte de vz-cumparare fiicei la implinirea varstei de 18 ani(cu clauze de ingrijire),
2)divortam,sotul renunta la tot in favoarea mea si traim in concubinaj(am prefera sa fiu proprietara eu ,fiica -unicul meu copil mostenindu-ma)
intrebarile mele sunt:
-exista o alta varianta necontestabila(de catre copiii sotului)?,
-cum ne sfatuiti sa procedam tinand cont ca sotul e ft.neincrezator in toti copiii lui ?

va multumesc anticipat si-mi cer scuze daca am scris prea mult !



Buna ziua tuturor!
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez in urm.situatie:
Parintii mei au construit o casa in 1962 pe un teren de 800mp pe care li l-au dat bunicii tatalui meu. Acest teren este cuprins si astazi in titlul de proprietate dupa defunctul Gheorghe(bunicul).Acest titlu contine 25000mp pamant care trebuie impartit intre 5 frati(tata si cei patru frati ai sai).Noi suntem 4 surori(toate in viata). La moartea mamei mele,in 1982,sora cea mare a renuntat in favoarea noastra,a celorlalte 3 surori minore atunci.Deci- tata detine o casa pt care are rol si terenul de sub casa pt. care trebuie sa faca succesiunea cu fratii lui(teren pe care l-a stapanit din 1962 nestingherit de nimeni)
Tinand cont de starea precara a sanatatii lui si a casei ce trebuie renovata urgent, tata vrea sa-mi treaca acea casa si terenul respectiv pt,a ingriji si de el dar si casa.Intrebarile mele sunt:
1) ce solutii ne dati pt. teren(stiu ca ar trebui sa mergem in instanta dar toti fratii refuza si e ft,ft anevoios drumul- neintelegeri asupra loturilor,lipsa banilor, mostenitori plecati din tara,multe loturi mici in camp pt.masurarea carora nu exista pct. de reper...).
Sincer,ma tem si pt.tata care are 75 ani,si surorile mele abia asteapta sa-mi sara in cap pt.mostenire desi stie un sat intreg ca eu il ingrijesc !
Am incercat varianta ctr. de vz-cump de la ei toti mostenitorii din titlu catre mine (pt cei 800 mp de sub casa)dar m-am lovit de un zid de rea vointa(asa m-ar fi costat numai pe mine).
2) daca reusim cumva cu terenul cu cat ar trebui sa despagubesc eu surorile(pe certificatul de mostenitor dupa mama scrie ;-“casa construita pe teren proprietatea sotului de la parintii sai”). Este necesara o alta evaluare a casei sau este valabila valoarea(26666.77 lei) de pe acel certificat fiscal de la primarie eliberat in luna mai a.c(pt. dosarul pe care intentionam sa-l inaintez tribunalului pentru iesirea din indiviziune)
Concret,legal,pt despagubirea surorilor ,se calc. valoarea teren+casa sau numai val.casei tinand cont ca pt. teren nu a avut rol cat a trait mama ?
3)cum ma sfatuiti sa ma pun la adapost legal de surorile mele,pt.situatia in care tata se stinge inainte de finalizarea procesului?
Cu speranta ca voi primi raspuns,va multumesc si va doresc tuturor sanatate si prieteni,rude binevoitori !

Buna ziua tuturor !
Am disperata nevoie de ajutor in rezolvarea urm.situatii :
exista un titlu de proprietate dupa bunicul (din partea tatei )pe care sunt trecuti toti cei 5 copii ai sai(3 in viata-Nicolae,Vasile,C-ta si 2 morti-Ion si C-tin)-toti cu mostenitori. Impreuna au 25000mp.
Deoarece pe doi dintre copii ( Ion si C-ta) i-a ajutat cat a fost in viata cu bani(nu exista dovezi scrise), bunicul a impartit pamantul astfel:
Ion- 2000mp la camp,C-ta 1000mp la camp iar celorlalti 3 frati (Nicolae,Vasile, C-tin)cate 8000mp.
Tata si cei doi frati (Ion si Constanta) ajutati de bunic au vandut cu chitanta de mana(cu martori)unuia din unchii in viata (Vasile)pamant la camp(tata,Nicolae -2000mp ,Ion- 2000mp si C-ta-1000mp).
Deci ;-Nicolae(tatal meu-in viata) are 800mp terenul de sub casa si 5000mp la camp=5800mp
-unchiul (Vasile-in viata)care a cumparat de la ceilalti are un loc de casa de cca 900mp(pe care a construit o casa cu 15 ani in urma cu acordul fratilor(semnaturi)+4200 ai lui+2200(de la tata)+2000(Ion-decedat)+1000(Constanta) =10300mp,
-C-tin (decedat )are 8900mp la camp.
Deoarece tata (Nicolae)are 75 ani si o sanatate precara vrea sa iasa din indiviziune cu terenul de sub casa(800mp)pt. a -mi face acte de vanzare-cumparare pe acel teren si pe casa pt. care are rol .
Matusa (sotia lui C-tin si cele 2 fiice ale ei ,plecate in Italia) nici nu vor sa auda de dezbaterea succesiunii (prin instanta de judecata)sau de semnarea unui contract de vz-cumparare de la ei toti mostenitorii din titlu catre mine (corect ?),deoarece au aflat ca dupa 01.01.2010 se vor trece terenurile respective la rolul fiecaruia GRATUIT.(matusa ma ameninta in fel si chip inclusiv ca va pretinde terenul de sub casa pe care tata il are din 1962 daca inaintez dosarul in tribunal)!
Puteti sa-mi spuneti daca este adevarata varianta cu trecerea terenurilor sau a ramas o promisiune electorala?
Exista o alta solutie(uzucapiunii ?!) sa scoatem terenul de sub casa din masa succesorala ?Cum ma sfatuiti sa procedez?
Mentionez ca si unchiul care cumparat pamant de la frati se teme ca acestia isi vor pamantul inapoi si refuza inaintarea dosarului in instanta. Imi cer scuze daca am scris prea mult si va multumesc anticipat pt raspuns !