avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate xyz1001

Activitate xyz1001

Am incheiat un act de mana cu o persona fizica pentru un imprumut financiar in anul 2003 . Anul acesta am solicitat restituirea imprumutului de la persoana respectiva . Ce sanse am in acest moment sa recuperez suma ce am acordat-o sub forma de imprumut ?


Va multumesc
Buna ziua .am si eu o problema cu o societate unde am lucrat in urma cu mai bine de 10 ani . Dupa 5 ani de la plecarea mea din aceea societate , unde am lucrat ca inginer , aceasta a intrat in proces de reorganizare judiciara . Din pacate cei care au administrat nu au reusit sau nu au vrut sa mai sa salveze aceasta societate . S-au acumulat datorii catre stat , patrimoniul a fost transferat catre alte societati din cadrul unui holding si s-a ajuns la procedura de declansare a falimentului . Mentionez ca nu am avut calitate de actionar iar acum sunt chemat in instanta pentru atragerea raspunderii patrimoniale . Va rog sa imi spuneti daca este posibil asa ceva avand doar calitatea de salariat si ce ar trebui sa fac . Va multumesc anticipat .
Buna ziua .
As dori sa stiu ce se intampla daca am primit somatie de executare silita de la Birou Executor judecatoresc si nu ma nici un bun mobil sau imobil pe numele meu . Este vorba despre o datorie sa spunem in'' nume propiu''?
In prezent nu ma nici o sursa de venit .
Multumesc