Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... datorii private
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

datorii private

Am incheiat un act de mana cu o persona fizica pentru un imprumut financiar in anul 2003 . Anul acesta am solicitat restituirea imprumutului de la persoana respectiva . Ce sanse am in acest moment sa recuperez suma ce am acordat-o sub forma de imprumut ?

Va multumesc
2003+3 ani=2006, deci s-a implinit termenul de prescriptie si daca va opune debitorul aceasta exceptie, nu mai recuperati suma.Doar daca, ati intrerupt cursul prescriptiei prin somatii(confirmare de primire din parte lui), sau el a facut plati, termenul curge de la ultima somatie sau plata.am omis sa intreb care era data scadentei, de atunci calculati termenul, eu am presupus ca era in acelasi an cu imprumutul.
LORELA UNGURIANU, Avocat